Samorządowcy z 60 krajów przyjęli w Bonn deklarację klimatyczną

Samorządowcy z 60 krajów przyjęli w Bonn deklarację klimatyczną
jwo/PAP
14.11.2017, o godz. 12:19
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 330 samorządowców z 60 krajów, wśród nich marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, przyjęło w Bonn deklarację klimatyczną. Władze lokalne z różnych części świata zobowiązują się w niej do ambitniejszych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Bonn, w którym rozpoczął się drugi tydzień konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP23), od niedzieli trwa seria debat dotyczących samorządowego wymiaru wdrażania porozumienia klimatycznego z Paryża. Spotkanie samorządowców z 60 krajów było również okazją do przyjęcia deklaracji o sprowadzaniu porozumienia paryskiego na wszystkie poziomy władzy (w tym szczeble samorządowe).

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który uczestniczy w konferencji klimatycznej w Bonn jako delegat Europejskiego Komitetu Regionów – unijnego organu doradczego – powiedział PAP, że deklaracja jest tożsama ze stanowiskami, które przyjmują polskie województwa czy przedstawiciele samorządów miejskich, np. Związku Miast Polskich.

– Nie spotkałem samorządu, który by się sprzeciwiał takiemu rozumieniu polityki związanej z ochroną klimatu (…). Możemy dyskutować o tempie wprowadzania tej polityki, o tym, jakiego potrzebujemy wsparcia i jakich środków finansowych. Na pewno jest to większe wyzwanie dla Polski niż np. dla gospodarki Wielkiej Brytanii, jeżeli chodzi o możliwość angażowania konkretnych kwot – podkreślił Witold Stępień.

CZYTAJ TAKŻE: Lasy i gleba sposobem na redukcję dwutlenku węgla. Jan Szyszko na szczycie COP23 w Bonn

Według Stępnia hasło większych ambicji wobec redukcji emisji gazów cieplarnianych zakłada zróżnicowane podejście w zależności od możliwości kraju – jedni robią większy „ruch”, drudzy mniejszy, potem wyciąga się średnią na poziomie UE.

– Największymi emitentami, jeśli chodzi o dwutlenek węgla w Europie, są Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja. Redukcja w tych krajach na pewno ma większe znaczenie, jeśli chodzi o wkład do zmniejszenia puli emisji dwutlenku węgla, niż ograniczenie emisji u nas – powiedział marszałek.

Według danych Eurostatu za 2016 rok, Polska jest piątym z kolei emitentem dwutlenku węgla (CO2) ze spalania paliw kopalnych w UE. Nasz kraj odpowiada za 9,2 proc. całkowitej emisji, podczas gdy Niemcy za 22,9 proc., Wielka Brytania – 11,7 proc., Włochy – 10,1 proc., a Francja – 9,8 proc.

Celem szczytu ONZ w Bonn, który potrwa do 17 listopada, jest postęp w tworzeniu zasad wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 r. Prezydencję nad 23. konferencją klimatyczną sprawuje Fidżi, wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym, natomiast Bonn odpowiada za całą infrastrukturę.

Źródło: Kurier PAP

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024