Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Samorządy chcą lepszego nadzoru nad wodą pitną

Samorządy chcą lepszego nadzoru nad wodą pitną
ko
16.02.2019, o godz. 7:35
czas czytania: około 2 minut
0

Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich chce powołania instytucji państwowego monitoringu wody pitnej i rozdzielenia bezpieczeństwa wody od higieny środowiska na poziomie wojewódzkim i powiatowym. Związek skupia 62 gminy z Warmii i Mazur.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Samorządowcy sprzeciwiają  się włączeniu Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody do Departamentu Higieny Środowiska Inspekcji Sanitarnej. Według ZGWM nadzór nad jakością wody w kąpieliskach stanowi zdecydowanie mniejszy zakres działań niż nadzór nad wodę do spożycia, która w większości krajów traktowana jest jak żywność, a nawet czasami objęta systemem HACCP.

Zdaniem samorządowców należy rozdzielić bezpieczeństwo wody od higieny środowiska na poziomach województwa i powiatu oraz przygotować kadrę do przed wejściem w życie nowych unijnych wymogów.

Potrzeba nowych kadr

Procedowana obecnie w Radzie Europejskiej rewizja dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi umacnia rolę i zadania organu nadzorującego jakość wody pitnej. Zdaniem ZGWM, Minister Zdrowia powinien dążyć do wzmocnienia tego nadzoru, zwiększając zatrudnienie i doszkalając pracowników Inspekcji Sanitarnej w zakresie zarządzania ryzykiem w zaopatrzeniu w wodę, zgodnie z zaleceniami WHO oraz nadchodzących unijnych wymogów. W ocenie związku organy inspekcji sanitarnej nie mają odpowiednio przygotowanych specjalistów.

Dyrektywa ws. jakości wody jednak nie będzie gotowa przed majowymi wyborami

Monitoring

Nowa dyrektywa nakłada obowiązek innego sposobu raportowania do Komisji Europejskiej danych z monitoringu jakości wody. Obejmie on wszystkie systemy zaopatrzenia w wodę, a nie tylko te dostarczające pow. 1000 m sześć. na dobę. W Polsce jest ich ponad 8000.

Zdaniem związku należy utworzyć sprawnie działający i dostępny dla różnych podmiotów Państwowy Monitoring Wody Pitnej, wymagany w zapisach DWD system zbierania informacji o incydentach, system informowania konsumentów o jakości wody i zagrożeniach zdrowotnych, oraz system wsparcia i porad, zwłaszcza dla małych dostawców wody i administratorów budynków.

źródło: samorzad.pap.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023