Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Dyrektywa ws. jakości wody jednak nie będzie gotowa przed majowymi wyborami

Dyrektywa ws. jakości wody jednak nie będzie gotowa przed majowymi wyborami
mat
14.02.2019, o godz. 10:20
czas czytania: około 2 minut
0

Pomimo, że Rada Unii Europejskiej znacznie zwiększyła tempo prac nad dyrektywą w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DWD), nie uda się ich zakończyć przed majowymi wyborami europejskimi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak informuje dr Klara Ramm, członkini zarządu EurEau: Jesteśmy obecnie chwilę przed „trialogiem” czyli nieformalnym, trójstronnym posiedzeniem Parlamentu, Rady i Komisji, na którym Rada ma przedstawić swoje stanowisko w kwestii poprawek Parlamentu dotyczących dyrektywy.

Ekspresowe tempo prac – cotygodniowe spotkania

Aktualnie Rada pod przewodnictwem Rumunii pracuje nad wersją kompromisową, zwołując posiedzenie ministrów właściwych dla DWD niemal co tydzień. Kolejne wersje poprawek są konsultowane w takim tempie, że niewielu specjalistów ma szansę śledzić je na bieżąco. Rada chce przygotować ostateczną propozycję zdając sobie sprawę, że i tak procedura nie zostanie zakończona przed majowymi wyborami do PE. W dodatku poseł sprawozdawca reprezentujący PE przed Radą – Michel Dantin nie będzie kandydować na kolejną kadencję. Parlament będzie więc zmuszony wybrać nowego sprawozdawcę, co zapewne opóźni proces zatwierdzania dyrektywy. Negocjacje PE z Radą odbędą się prawdopodobnie dopiero w 2020 roku – komentuje przedstawicielka EurEau.

Dobry kierunek zmian

Dzięki debacie pomiędzy instytucjami unijnymi dyrektywa ewoluuje w dobrym kierunku. Rozwiązania dotyczące analizy ryzyka i oceny zagrożeń, zmiany załączników czy wymagań w stosunku do materiałów i produktów kontaktujących się z wodą, jest według EurEau dobrym kierunkiem.

Woda pitna dla każdego! Nowe przepisy przyjęte przez Parlament Europejski

Jak wyjaśnia Klara Ramm: W najnowszej wersji aktu, dyskutowanej 11 lutego pojawia się m.in. wiele wskazówek jak ocena zagrożeń i zarządzanie ryzykiem powinno być budowane. Ma zawierać opis systemu zaopatrzenia w wodę, opierać się na parametrach kontrolnych wskazanych w załącznikach. W tym samym czasie pojawiła się także interesująca propozycja Belgii, Czech, Chorwacji, Węgier i Włoch dotycząca zmian w artykułach 7,8 i 9. Zwraca się w nich uwagę na bardzo ważną część systemu zaopatrzenia w wodę jakim jest obszar ujęcia.

Więcej informacji na temat Dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DWD) będzie można przeczytać w marcowym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023