Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Poznań. Ponad 170 mln zł z UE na modernizację i rozwój infrastruktury wodociągowej

Poznań. Ponad 170 mln zł z UE na modernizację i rozwój infrastruktury wodociągowej FB/Aquanet
KP/PAP
01.06.2026, o godz. 16:02
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządowa spółka Aquanet pozyskała 171 mln zł dofinansowania z UE na modernizację i rozwój infrastruktury wodociągowej. W poniedziałek w Poznaniu podpisano w tej sprawie umowę z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Aquanet dostał wsparcie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Jak podała spółka, dofinasowany projekt obejmuje 51 różnych zadań o całkowitej wartości brutto ponad 291 mln zł. W planach jest m.in. wymiana około 27 km magistrali i sieci wodociągowych oraz modernizacja trzech ujęć wody i dwóch stacji uzdatniania wody.

Zdalny odczyt z wodomierzy

Jak czytamy w informacji prasowej, elementem inwestycji najbardziej widocznym dla mieszkańców będą nakładki montowane na wodomierze.

– Urządzenia umożliwią zdalny odczyt, a więc ograniczą liczbę wizyt pracowników spółki w domach klientów. Będą także na bieżąco zbierały informacje o zużyciu wody. Dzięki temu, w przypadku awarii instalacji wewnętrznej należącej do właściciela budynku, system zauważy nienaturalnie wysoki pobór i taka informacja trafi do klienta – zaznaczono w komunikacie. Dodano, że sieć wodociągowa zostanie wyposażona w system przepływomierzy i rejestratorów. Ma to pozwolić na utworzenie stref pomiarowych, co z kolei umożliwi wykrycie wycieku z sieci, zanim jego skutki staną się odczuwalne dla mieszkańców.

Według założeń firmy wdrożone rozwiązania pozwolą dokładnie sprawdzać, w jakim kierunku i ile wody przepływa w sieci. Ma to ułatwić decyzje o zmianach w działaniu całego systemu.


410 mln zł na retencję, mokradła i odbudowę ekosystemów wodnych


Nowa technologia na stacji uzdatniania

– Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów projektu jest wdrożenie technologii pozwalającej na ponowne wykorzystanie wód popłucznych na stacji uzdatniania w Mosinie. Wody te powstają w wyniku płukania filtrów i są pełne zawiesin żelaza i manganu. Przeprowadzone badania pokazały, że po odpowiednim przygotowaniu możliwe jest zawrócenie ich na początek procesu technologicznego i ponowne wykorzystanie. W efekcie zmniejsza się ilość wody pobieranej ze środowiska – podał Aquanet.

To rozwiązanie ma zaoszczędzić dobowo taką ilość wody, jaka jest potrzebna do zaopatrzenia 15 tys. mieszkańców.

Aquanet podał, że na przestrzeni lat pozyskał 1,328 mld zł wsparcia z funduszy UE, z czego 409 mln zł pochodzi z programu FEnIKS.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026