Wybory 27 maja 1990 r. zostały przeprowadzone do 2383 rad gmin. Były one zupełnie wolne i demokratyczne. Dzięki nim polskie gminy uzyskały osobowość prawną, własny budżet i mienie komunalne.
Wybrane rady gmin powołały swoje władze wykonawcze, czyli prezydentów miast, burmistrzów oraz, w gminach wiejskich, wójtów. Głównym twórcą reformy samorządowej był nieżyjący już prof. Jerzy Regulski.
Dzięki wdrożonym zmianom w Polsce m.in. zaczęto kłaść duży nacisk na ochronę środowiska. Powstały nowe oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów itd.
Trzydziestolecie samorządów w pigułce przedstawia na swoich stronach Związek Miast Polskich. Opisane są tam wydarzenia od 1980 r. do 1989 r. związane z przygotowaniem do „Okrągłego Stołu”. Następnie zaprezentowano kolejne etapy wdrażania reformy samorządowo – gminnej. Przedstawiono okres ciągłych zmian i wyzwań po 2004 r. oraz to jak wielki zastrzyk finansowy przyniosło Polsce członkostwo w Unii Europejskiej. Krótko scharakteryzowano też obecne czasy, dokonania z perspektywy lat i to jak praca samorządów oceniana jest przez mieszkańców oraz co sądzą o nas inne kraje.
Komentarze (0)