Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Sejm za korzystniejszym rozliczaniem się z odpadów przez gminy za 2020 r.

Sejm za korzystniejszym rozliczaniem się z odpadów przez gminy za 2020 r.
20.11.2020, o godz. 8:09
czas czytania: około 3 minut
2

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania - wynika z przegłosowanej w czwartek ustawy w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Za uchwaleniem noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw głosowało 437 posłów, 2 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej posłowie poparli poprawkę wskazującą, jakie poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów mają osiągać gminy w poszczególnych latach.

Komisje za zmianą dot. projektu ustawy o utrzymaniu czystości w gminach

Nowelizacja ustawy o ucpg 2020. Co się zmieni?

Zgodnie z nowelą, gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Zgodnie z prawem gminy są zobowiązane do osiągnięcia za 2020 r. 50 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych liczonego w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych.

Gminy za 2020 r. będą obliczały poziom recyklingu w odniesieniu do czterech frakcji odpadów (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła), czyli tak jak do tej pory. Według ministerstwa korzystniejszy sposób rozliczania odpadów pozwoli zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałby zapłacić.

Zgodnie z nowelą, metoda liczona do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r. Sprawozdanie w tej sprawie będzie składane w 2022 roku.

Ucpg z powrotem do komisji. Jacek Ozdoba mówił m.in. o zespole do paliw z odpadów

55-procentowy poziom recyklingu w 2025 r.

Ustawa uszczegóławia ponadto, że 55-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów gminy będą musiały osiągnąć dopiero w 2025 r. oraz odpowiednio 60 proc. i 65 proc. za rok 2030 oraz 2035.

Nowe przepisy mają również uwolnić ograniczony obecnie potencjał spalarni odpadów. Chodzi o zniesienie obowiązującego limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych.

Nowela przesuwać będzie również o rok uruchomienie tzw. modułu potwierdzeń w ramach bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) – z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r. Moduł ten służyć będzie do elektronicznego rozliczania się m.in. z recyklingu i odzysku.

Przesunięcie uruchomienia modułu potwierdzeń ma związek z prowadzonymi obecnie w resorcie pracami nad tzw. ROP, czyli ustawą dotyczącą rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zgodnie z nią producent ma współdzielić koszty selekcji, recyklingu i utylizacji odpadów, które powstały z jego produktów.

W trakcie prac nad ustawą wiceminister Ozdoba informował, że resort chce uruchomić potencjał odpadów w energetyce. Informował, że powstał zespół, którego celem będzie promocja wykorzystania odpadów m.in. w kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii cieplnej i energetycznej.

Wiceszef MKiŚ tłumaczył, że we Francji funkcjonuje ponad 120 instalacji takich instalacji. W Niemczech jest ich blisko 100, a w Polsce tylko osiem.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Aneta

Komentarz #105951 dodany 2020-11-20 16:29:17

litości!!! jakie zgody łaskawego Paniska na korzystniejsze rozliczanie??? Ministerstwo Klimatu zmieniło w 2019 poziomy recyklingu niepotrzebnie je zawyżając, wykazując się przy tym żenującą indolencją w rozumieniu przepisów UE i brakiem elementarnej wiedzy dotyczącej poziomów recyklingu w kraju (vide - sformułowania uzasadnienia do zmiany uczpg). A teraz Ministerstwo i Sejm korektę tych kompromitujących przepisów przeprowadza się pod hasłem "kochane samorządy, wprowadzamy łaskawie korzystniejsze metody obliczeń"...:-)))))) mistrzostwo świata w manipulacji i obłudzie... Ble...

gosc

Komentarz #106178 dodany 2020-11-23 11:14:39

Aneta napisał/a:

litości!!! jakie zgody łaskawego Paniska na korzystniejsze rozliczanie??? Ministerstwo Klimatu zmieniło w 2019 poziomy recyklingu niepotrzebnie je zawyżając, wykazując się przy tym żenującą indolencją w rozumieniu przepisów UE i brakiem...

dokładnie

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023