Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

„Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”. Trwa konferencja

„Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”. Trwa konferencja
Bartłomiej Leśniewski
30.01.2024, o godz. 13:16
czas czytania: około 3 minut
0

Przedstawiony przez rząd PiS, i przez tenże rząd schowany do szuflady, projekt prawa wprowadzający ROP: w tejże szufladzie pozostanie. Branża przygotowuje się do wspólnego napisania nowej ustawy o ROP. Postulaty sformułowano na konferencji w Łochowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

“Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do 1 lutego 2024 r. w Łochowie. Wydarzenie to tradycyjnie otwiera sezon konferencji w branży odpadowej.

Podczas konferencji poruszone będą takie zagadnienia jak:

  • ramy prawne i organizacyjne systemu selektywnej zbiórki, segregacji i recyklingu odpadów
  • system kaucyjny
  • recykling papieru i opakowań wielomateriałowych
  • rynek surowców w Polsce – efektywność zagospodarowania i koszty
  • centra recyklingu i PSZOKi jako kluczowe elementy gminnego systemu zbiórki i przetwarzania odpadów
  • praktyczne zagadnienia selektywnej zbiórki i recyklingu wybranych frakcji i grup odpadów
  • wizyta na instalacji recyklingu opakowań wielomateriałowych

Jaki ROP

Obecne praktyki krajów UE pozwalają na wdrożenie jednego z modeli systemów ROP.

  • model pierwszy – fiskalno-dystrybucyjny system ROP,
  • model drugi – oparty na współpracy gmin i producentów,
  • model trzeci – w którym przemysł przejmuje obowiązki dotyczące finansowania i organizacji systemu ROP.

– Biorąc pod uwagę obecny stan i problemy krajowego systemu ROP, model drugi wydaje się najwłaściwszy dla naszej obecnej sytuacji. Jednak należy poczynić wyraźne zastrzeżenie, że ta współpraca gmin i przedsiębiorców musi być oparta na uczciwych zasadach oraz odpowiedzialności stron, w tym odpowiedzialności finansowej zobowiązanych przedsiębiorców – mówił Krzysztof Kawczyński, ekspert Krajowa Izba Gospodarcza.

Filip Piotrowski z Polskie Stowarzyszenia Zero Waste zwracał uwagę na wysiłek, który stoi przed producentami przede wszystkim opakowań. – Musimy podjąć wysiłek ich standaryzacji. Jeżeli mają łatwo poddawać się opłacalnemu recyklingowi na masową skalę muszą być w miarę jednorodne. Ta standaryzacja to ambitne wyzwanie, ale wydaje się, że wszyscy interesariusze są coraz bardziej na nie gotowi – mówił.

Wspólny wysiłek

Agnieszka Sznyk z Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju Innowo zwracała uwagę na to, że wprowadzeniu ROP sprzyja całe tworzone przez otoczenie prawne. – Służy temu między innymi raportowanie ESG i CSRD. Wymusi ono zaangażowanie nie jednej czy dwóch do sporządzania odnośnego raportu, a zaangażowanie wszystkich pracowników do ustawienia firmy na proekologiczne tory. Inaczej sporządzenie dobrego raportu ESG będzie przecież niemożliwe – mówiła.

Anita Palukiewicz z Kancelaria Prawnej SSW podkreślała, że rozpoczęcie prac nad nową odmianą ROP stwarza szansę na poprawę jakości legislacji. – Upatruję jej w lepszej jakości dialogu społecznego. Oczekuję nie tylko tego, że tym razem wszyscy interesariusze zostaną po prostu wysłuachani, ale i tego, że ich postulaty zostaną uwzględnione w konkretnych zapisach prawnych.

Zważywszy zarówno na ponad 3-letnie opóźnienie w implementacji dyrektywy UE (2018/851) do prawa krajowego, jak i na nowe wyzwania, które przyniesie niebawem nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego (PPWR), powinniśmy w tym roku przygotować fundamenty pod nowy system ROP w Polsce, czyli odpowiednią zmianę prawa umożliwiającą praktyczne wdrożenie nowego ROP-u od 1 stycznia 2025 r. – Jeśli przyjmiemy takie podejście, to w pierwszej połowie roku powinien pojawić się projekt ustawy, który zostanie poddany konsultacjom z uczestnikami rynku – przewidywał Krzysztof Kawczyński.

Szansa na to, że branża będzie mogła przedstawić będzie mogła przedstawić swoje postulat pojawi się szybko. – Oby jej nie zmarnować! – przestrzegali uczestnicy debaty.

Konferencja „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”

Zdjęcie 1 z 6

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024