Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Senat przyjął nowelizację "ustawy czystościowej" z 17 poprawkami

Senat przyjął nowelizację
jwo
15.07.2019, o godz. 12:02
czas czytania: około 2 minut
0

Na piątkowym posiedzeniu senatorowie przyjęli nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg). Zgłoszono 17 poprawek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Z siedemnastoma poprawkami przyjęto ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy).

W toku prac Senatu nad nowelizacją ustawy o ucpg rozważane były 22 poprawki doprecyzowujące ostateczny kształt dokumentu. Ostatecznie przyjęto 17 z nich. Wszystkie dyskutowane zmiany dostępne są na stronach Senatu.

Zmiany w gospodarce odpadami

Jedna z poprawek zakłada, że wysokość opłaty w przypadku niesegregowania śmieci ma stanowić wielokrotność opłaty podstawowej, a nie opłaty maksymalnej. Kolejna zmiana umożliwia gminom określenie kryteriów uznania, że zbiórka odpadów jest prowadzona selektywnie. Inna wprowadza obowiązek przystąpienia do gminnego systemu gospodarowania odpadami w przypadku nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych.

Wprowadzono też poprawkę, która likwiduje obowiązek rejestrowania nowych pojazdów w ciągu 30 dni od dnia ich sprowadzenia z zagranicy. Nowela przewiduje m.in. wyższą opłatę dla osób, które nie segregują odpadów; wyniesie ona dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej. Zakłada ponadto niższe opłaty śmieciowe dla osób kompostujących część produkowanych przez siebie odpadów.

Ustawa “czystościowa” przyjęta przez Sejm. Samorządowcy komentują

Nowe przepisy regulują również kwestię odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady, czyli np. sklepów. Właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie.

Nowela określa też stawki opłat za śmieci dla właścicieli domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Opłata będzie ryczałtowa, nie wyższa niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę. Ustawa wprowadza także odpłatność za wszystkie plastikowe torby poza tzw. zrywkami.

Co teraz? Kiedy nowelizacja ucpg wejdzie w życie?

Nowelizacja ustawy o ucpg z poprawkami senackimi wróci teraz pod obrady Sejmu. Jeśli posłowie przegłosują obecny kształt ustawy (prawdopodobnie nastąpi to na posiedzeniu 17-19 lipca), to nowelizacja wejdzie w życie jeszcze przed końcem wakacji – informuje portal Prawo Dla Samorządu.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024