Senat za poprawkami do nowelizacji Prawa wodnego dot. oczyszczania ścieków

Senat za poprawkami do nowelizacji Prawa wodnego dot. oczyszczania ścieków
MŁ/PAP
01.07.2022, o godz. 11:48
czas czytania: około 2 minut
0

Senat zaproponował kilka poprawek do nowelizacji Prawa wodnego. Nowe przepisy mają wdrożyć dyrektywę unijną dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych i zamknąć postępowanie wobec Polski z powodu niewdrożenia na czas regulacji dyrektywy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 47 senatorów, nikt nie był przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelą Prawa wodnego oraz niektórych innych ustaw ponownie zajmie się Sejm.

Nowela Prawa wodnego wdraża unijną dyrektywę Rady 91/271/EWG

Senatorowie poparli w sumie osiem poprawek do noweli. Jedna z nich przewiduje, że dochody związane z karami miałby trafiać do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a nie do Wód Polskich, czy do budżetu państwa.

Nowela Prawa wodnego wdraża unijną dyrektywę Rady 91/271/EWG, dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Ustawa ma umożliwić zamknięcie postępowania toczącego się wobec Polski w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego oraz uniknięcie ewentualnych kar w przypadku skierowania przez Komisję Europejską (KE) sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Procedurą naruszeniową objętych jest 1285 aglomeracji na 1587 ujętych w piątej aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ściegów Komunalnych.

Nowe przepisy zakładają wprowadzenie dotacji przyznawanej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez Wody Polskie dotyczącej wytwarzania energii z odnawialnych źródeł innych niż elektrownie wodne. Dają też możliwość przyznawania Wodom Polskim dotacji podmiotowych zamiast wyłącznie dotacji celowych.

Ustawa m.in. doprecyzowuje zakres i procedury przyjmowania wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w samorządach. Precyzuje dotychczasowe obowiązki gmin, m.in. jeśli chodzi o ewidencjonowanie i sprawozdawczość dotyczącą gospodarowania nieczystościami ciekłymi, w tym z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Określa zasady dotyczące postępowania z nieczystościami ciekłymi z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.

Nowela precyzuje przepisy dotyczące procedur sprawozdawczych związanych z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), reguluje też powiązania KPOŚK z wieloletnimi planami rozwoju modernizacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024