Bakterie coli w sieci wodociągowej w Mogilanach (Małopolska). Sprawę ujawnili mieszkańcy, którzy sami oddali próbkę wody do badań. Urzędnicy twierdzą, że przyczyną rozwoju bakterii mogą być ostatnie upały. I ostrzegają, że woda może być spożywana wyłącznie po przegotowaniu.

Jak donosi portal mogilany.info, gdyby nie interwencja mieszkańców, skażenie wody mogłoby mogło by być nie wykryte jeszcze przez kilka miesięcy.

Będzie dezynfekcja

Mieszkańcy przekonują, że problem wystąpił znacznie wcześniej niż w czasie ostatnich upałów. Ich zdaniem gmina go przeoczyła, bo regularne badania wody odbywają się w stałych miejscach, w których woda nie była zanieczyszczona.

Jak informują władze gminy, podjęto już działania, które mają oczyścić wodę z bakterii. Przeprowadzona ma być dodatkowa dezynfekcja wody i płukanie przez hydranty.

Zbiornik nie był czyszczony

Według portalu mogilany.info, zbiornik wody pitnej nie był czyszczony i odkażany, bo na terenie gminy nie ma dodatkowego zbiornika. Co prawda kontynuacja rozpoczętej budowy zbiornika wodnego w Mogilanach była w planach, ale inwestycja nie została zrealizowana. Na razie nie wiadomo, kiedy woda będzie zdatna do picia.

Źródło: mogilany.info

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj