Policjanci z Piły zatrzymali podejrzanego o gromadzenie na terenie swoich nieruchomości szkodliwych substancji . Zatrzymany usłyszał zarzut składowania odpadów niebezpiecznych. Prokuratura nakazała zabezpieczyć jego majątek o równowartości 700 tys. zł.

Podejrzany to 50-latek mieszkający w województwie wielkopolskim. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości 700 tys. zł. Zatrzymanemu 50-latkowi grozi wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 5.

Zatrzymanie to efekt wspólnie prowadzonego śledztwa Prokuratury Rejonowej w Chodzieży oraz funkcjonariuszy policji w Pile.

50-latek jest podejrzany o składowanie znacznych ilości odpadów niebezpiecznych. Różnego rodzaju pojemniki i beczki z chemikaliami mężczyzna gromadził na swoim terenie.

Jak ustalili prowadzący sprawę, proceder ten trwał kilka miesięcy. Składowane odpady mogły stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka oraz środowiska – oceniają organy ścigania. W związku z tym mężczyzna został doprowadzony do prokuratury i usłyszał zarzut składowania wbrew przepisom ustawy niebezpiecznych substancji i odpadów.

Na poczet przyszłych kar Zastępca Prokuratora Rejonowego w Chodzieży wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 700 tys. złotych.

Teraz mężczyzna może zapłacić nawet 100 tys. zł nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz bardzo wysoką karę grzywny w wysokości 600 tys. zł. Za popełnione przestępstwo grozi mu również kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej

Skomentuj