Wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej powstają na mocy realizacji zmiany rozporządzenia ministra klimatu i środowiska z 2022 r. o zmianie struktur inspekcji. To ósmy taki wydział w inspekcjach wojewódzkich w Polsce; podobny działa również w inspektoracie głównym.
Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]
ON-LINE, 20 LUTEGO 2023
sprawdź szczegóły
Wyższa wykrywalność i surowe kary
Na straży środowiska stają inspektorzy WIOŚ i byli funkcjonariusze służb
Pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk podkreśliła, że inspekcja ta stoi na straży środowiska, które jest naszym wspólnym dobrem, a zwalczanie przestępstw przeciwko środowisku, zapobieganie jego degradacji na ich skutek – jednym z najważniejszych priorytetów. Dodała, że inspekcja zmienia się, aby być skuteczną. Dodała, że w ramach nowych wydziałów będzie łączona wiedza i doświadczenie inspektorów WIOŚ i byłych funkcjonariuszy służb, m.in. policjantów.
P.o. zastępcy GIOŚ Krzysztof Gołębiewski dodał, że skuteczna walka z przestępczością środowiskową jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego państwa, a od dwóch lat w inspekcji te działania są intensyfikowane – także w regionach. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o skuteczność działań, np. w sferze gospodarki odpadami.
Obserwacje, kontrole i analizy
Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Mirosław Michalczuk tłumaczył, że nowy wydział ma podejmować działania, gdy jest uzasadnione podejrzenie przestępstwa lub wykroczenia wobec środowiska, i reagować na informacje – także medialne, od obywateli – w takich sprawach. Będzie mógł prowadzić obserwacje, kontrole, analizy zagrożeń. Inspektorzy będą mogli zatrzymać i przeszukać samochód, sprawdzić, czy nie są w nim przewożone nielegalnie odpady, a wspólnie z innymi służbami – kontrolować zgodność dokumentów z faktycznie przewożonym ładunkiem.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczył, że Podlaskie słynie z pięknej przyrody i chodzi o to, aby to utrzymać i poprawiać. Podkreślił, że jest wiele przepisów krajowych i unijnych, których trzeba przestrzegać, dlatego – jak ocenił – ważne jest, aby instytucje, które się tym zajmują, były skuteczne.
Przypomnijmy: dniu 16 grudnia 2022 r. oficjalnie otwarto pierwszy Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w Polsce. W oddziałach WIOŚ powoływane są też wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej. Inspekcja Ochrony Środowiska wyposażona w specjalistyczny sprzęt, jak np. bezzałogowe statki powietrzne wykonujące pomiary przy użyciu dalmierzy czy kamer termowizyjnych i kładzie coraz większy nacisk na kontrole, w tym czynności niewymagające zawiadamiania przedsiębiorcy.
Dotkliwe konsekwencje
Znowelizowane przepisy Kodeksu karnego przewidują surowe sankcje, a ustawa o odpadach zawiera szeroki katalog kar pieniężnych i niepieniężnych w przypadku stwierdzenia naruszeń w prowadzonej przez podmiot gospodarce odpadami.
Za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie, przetwarzanie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozićdo 10 lat więzienia – przewiduje znowelizowana ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Przepisy zakładają też m.in., że sąd wobec sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku będzie musiał orzec nawiązkę w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł.
Zobacz: aktualny katalog czynów zabronionych wraz z konsekwencjami
- Jakie są aktualnie obowiązujące regulacje prawne dotyczące gospodarki odpadami i wynikające z nich obowiązki podlegające odpowiedzialności karnej lub administracyjnej?
- Jakie są obowiązki gospodarującego odpadami, podlegające kontroli organów ochrony środowiska i Inspekcji Ochrony Środowiska wynikające z przepisów prawa (m.in. ustawy Prawo przedsiębiorców, ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska)?
- Kiedy organ kontroli może wszcząć kontrolę?
- Jakie są uprawnienia organów kontrolnych, obowiązki kontrolowanych, etapy kontroli, działania kontrolne i pokontrolne?
- Czy i w jakich sytuacjach kontrolowanemu przysługuje sprzeciw od kontroli?
- Na co zwrócić uwagę, by nie stać się elementem nielegalnego obrotu odpadami?
- Kiedy jest możliwe wstrzymanie działalności w zakładzie?
- Jakie są aktualne regulacje prawne dotyczące konsekwencji związanych w wykroczeniami i przestępstwami przeciwko środowisku?
- Jakie grożą sankcje w przypadku stwierdzenia naruszeń przepisów prawa i wynikających z nich obowiązków (sankcja karna a sankcja administracyjna; sankcje pieniężne i niepieniężne – co dalej?)
- Jakie czyny mogą być uznane za przestępstwo zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem karnym?
to tylko wybrane zagadnienia jakie zostaną omówione podczas szkolenia już 20 lutego:
Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]
ON-LINE, 20 LUTEGO 2023
sprawdź szczegóły
Komentarze (0)