Skuteczniejsza walka z przestępczością środowiskową dzięki nowemu wydziałowi w WIOŚ

Skuteczniejsza walka z przestępczością środowiskową dzięki nowemu wydziałowi w WIOŚ
MŁ/PAP
19.01.2023, o godz. 8:58
czas czytania: około 5 minut
0

Wydział zwalczania przestępczości środowiskowej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Białymstoku zainaugurowano w środę z udziałem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby oraz p.o. GIOŚ Magdy Gosk. Ma on umożliwić skuteczniejszą walkę z przestępstwami środowiskowymi na Podlasiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej powstają na mocy realizacji zmiany rozporządzenia ministra klimatu i środowiska z 2022 r. o zmianie struktur inspekcji. To ósmy taki wydział w inspekcjach wojewódzkich w Polsce; podobny działa również w inspektoracie głównym.

– To ważny dzień w walce z przestępcami środowiskowymi. Województwo podlaskie jest wzmocnione o takie zbrojne ramię składające się np. z byłych funkcjonariuszy policji, którzy doskonale wiedzą, jak radzić sobie z tymi, którzy chcą łamać prawo – mówił na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. – Efekt mrożący, który chcemy uzyskać, czyli zwiększona wykrywalność i podniesienie dolnej i górnej granicy odpowiedzialności karnej, to jest to, co już w tej chwili realizujemy – dodał.

Wyższa wykrywalność i surowe kary

Ozdoba tłumaczył, że tworzone wzmocnienie ma służyć temu, że jeżeli np. ktoś chciałby nielegalnie przywozić do Polski, wyrzucać czy podpalać odpady, zastanowił się, zanim to zrobi. – Dlatego, że będzie świadomy po pierwsze większej wykrywalności – stąd potrzebny taki wydział, o którym dzisiaj mówimy i go dzisiaj otwieramy (…) a oprócz tego wysokość kary (…) ta kara ma być na tyle surowa, że nie będzie się po prostu opłacać popełniać przestępstwa – mówił wiceminister Ozdoba.Dodał, że wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej powstają, ponieważ główny inspektorat zwrócił uwagę na to, że kary za tego rodzaju przestępstwa są za niskie, a popełniający je mówią, że im się to opłaca. – To się ma nie opłacać i się już nie opłaca – powiedział Jacek Ozdoba i wskazał, że zaostrzono przepisy w kodeksie karnym za te przestępstwa.W walce z przestępstwami środowiskowymi inspektorzy będą mogli używać m.in. dronów, fotopułapek i innych nowoczesnych technologii. Będą przy tym współpracować z innymi służbami: policją, strażą graniczną, inspekcjami, prokuraturą.

Na straży środowiska stają inspektorzy WIOŚ i byli funkcjonariusze służb

Pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk podkreśliła, że inspekcja ta stoi na straży środowiska, które jest naszym wspólnym dobrem, a zwalczanie przestępstw przeciwko środowisku, zapobieganie jego degradacji na ich skutek – jednym z najważniejszych priorytetów. Dodała, że inspekcja zmienia się, aby być skuteczną. Dodała, że w ramach nowych wydziałów będzie łączona wiedza i doświadczenie inspektorów WIOŚ i byłych funkcjonariuszy służb, m.in. policjantów.

P.o. zastępcy GIOŚ Krzysztof Gołębiewski dodał, że skuteczna walka z przestępczością środowiskową jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego państwa, a od dwóch lat w inspekcji te działania są intensyfikowane – także w regionach. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o skuteczność działań, np. w sferze gospodarki odpadami.

Obserwacje, kontrole i analizy 

Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Mirosław Michalczuk tłumaczył, że nowy wydział ma podejmować działania, gdy jest uzasadnione podejrzenie przestępstwa lub wykroczenia wobec środowiska, i reagować na informacje – także medialne, od obywateli – w takich sprawach. Będzie mógł prowadzić obserwacje, kontrole, analizy zagrożeń. Inspektorzy będą mogli zatrzymać i przeszukać samochód, sprawdzić, czy nie są w nim przewożone nielegalnie odpady, a wspólnie z innymi służbami – kontrolować zgodność dokumentów z faktycznie przewożonym ładunkiem.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczył, że Podlaskie słynie z pięknej przyrody i chodzi o to, aby to utrzymać i poprawiać. Podkreślił, że jest wiele przepisów krajowych i unijnych, których trzeba przestrzegać, dlatego – jak ocenił – ważne jest, aby instytucje, które się tym zajmują, były skuteczne.


 

Przypomnijmy: dniu 16 grudnia 2022 r. oficjalnie otwarto pierwszy Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w Polsce. W oddziałach WIOŚ powoływane są też wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej. Inspekcja Ochrony Środowiska wyposażona w specjalistyczny sprzęt, jak np. bezzałogowe statki powietrzne wykonujące pomiary przy użyciu dalmierzy czy kamer termowizyjnych i kładzie coraz większy nacisk na kontrole, w tym czynności niewymagające zawiadamiania przedsiębiorcy.

Dotkliwe konsekwencje

Znowelizowane przepisy Kodeksu karnego przewidują surowe sankcje, a ustawa o odpadach zawiera szeroki katalog kar pieniężnych i niepieniężnych w przypadku stwierdzenia naruszeń w prowadzonej przez podmiot gospodarce odpadami.

Za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie, przetwarzanie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozićdo 10 lat więzienia – przewiduje znowelizowana ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Przepisy zakładają też m.in., że sąd wobec sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku będzie musiał orzec nawiązkę w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł.


Zobacz: aktualny katalog czynów zabronionych wraz z konsekwencjami 


  • Jakie są aktualnie obowiązujące regulacje prawne dotyczące gospodarki odpadami i wynikające z nich obowiązki podlegające odpowiedzialności karnej lub administracyjnej?
  • Jakie są obowiązki gospodarującego odpadami, podlegające kontroli organów ochrony środowiska i Inspekcji Ochrony Środowiska wynikające z przepisów prawa (m.in. ustawy Prawo przedsiębiorców, ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska)?
  • Kiedy organ kontroli może wszcząć kontrolę?
  • Jakie są uprawnienia organów kontrolnych, obowiązki kontrolowanych, etapy kontroli, działania kontrolne i pokontrolne?
  • Czy i w jakich sytuacjach kontrolowanemu przysługuje sprzeciw od kontroli?
  • Na co zwrócić uwagę, by nie stać się elementem nielegalnego obrotu odpadami?
  • Kiedy jest możliwe wstrzymanie działalności w zakładzie?
  • Jakie są aktualne regulacje prawne dotyczące konsekwencji związanych w wykroczeniami i przestępstwami przeciwko środowisku?
  • Jakie grożą sankcje w przypadku stwierdzenia naruszeń przepisów prawa i wynikających z nich obowiązków (sankcja karna a sankcja administracyjna; sankcje pieniężne i niepieniężne – co dalej?)
  • Jakie czyny mogą być uznane za przestępstwo zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem karnym?

to tylko wybrane zagadnienia jakie zostaną omówione podczas szkolenia już 20 lutego:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]

ON-LINE, 20 LUTEGO 2023

sprawdź szczegóły

www.kontrole.abrys.pl


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025