Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Skwer w strażackim stylu powstał w Gliwicach

Skwer w strażackim stylu powstał w Gliwicach
jw
02.07.2024, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
0

Wyjątkowy skwer powstał u zbiegu ulic Ciesielskiej i Tokarskiej w gliwickiej dzielnicy Ostropie. Swój nietypowy wygląd zawdzięcza on wielkoformatowemu muralowi ze strażackimi motywami, ufundowanemu przez mieszkańców dzielnicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Skwery to nieduże tereny zieleni, które zapewniają mieszkańcom dostęp do rekreacji biernej i czynnej. Ich oferta jest zróżnicowana, dostosowana do potrzeb użytkowników, ale też kontekstu miejsca czy powierzchni.

Jeden ze skwerów pojawił się w ostatnim czasie w gliwickiej dzielnicy Ostropa.

W ubiegłym roku na terenie sąsiadującym z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej Ostropa nasadzono kilkanaście drzew i kilkaset krzewów. Niedawno pojawiły się tam również urządzenia do ćwiczeń na powietrzu, stojaki na rowery oraz prawdziwy hit – zabawowy wóz strażacki.

Kolejny skwer na mapie Gliwic 

Nowy skwer w Ostropie jest stosunkowo niewielki – mierzy niespełna 400 m². Jego modernizacja została podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszych dwóch – zrealizowanych jeszcze w ubiegłym roku – przeprowadzono roboty porządkowe i ziemne, następnie wysiano trawniki i nasadzono 11 grabów pospolitych oraz ponad 300 krzewów: po 111 trzmielin Fortune’a i tawuł japońskich Goldflame oraz 95 rozplenic japońskich Hameln.

Dodatkowo – dzięki inicjatywie mieszkańców dzielnicy, którzy z sukcesem zorganizowali internetową zbiórkę pieniędzy – na pustej ścianie sąsiadującego ze skwerem budynku powstał wielkoformatowy mural ze strażackimi motywami, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym użytkownikom zieleńca. 

Doposażenie skweru

W ramach trzeciego i zarazem ostatniego etapu prac, który zakończył się z końcem czerwca, na skwerze zainstalowane zostały brakujące elementy: zestaw zabawowy w kształcie wozu strażackiego, urządzenia do street workoutu oraz 4 stojaki na rowery (częściowo sfinansowane przez sponsora zewnętrznego). Ponadto Miejski Zarząd Usług Komunalnych dołożył bujak dla dzieci w kształcie biedronki, 3 ławki, 2 kosze na śmieci oraz niezbędne regulaminy obiektu.

Skwery to ważny element struktury urbanistycznej miast – występują jako obiekty samodzielne, ale w wielu przypadkach są powiązane z placami i ulicami, sąsiadują z obiektami użyteczności publicznej i towarzyszą terenom mieszkaniowym.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024