1,5 mln zł z budżetu woj. śląskiego trafi w tym roku na wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych w regionie – zdecydował samorząd województwa. Środki można przeznaczyć m.in. na budowę i modernizację ogrodowych alejek oraz inwestycje związane z retencją wody. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego.

To trzecia edycja adresowanego do działkowców samorządowego programu, zainicjowanego w 2021 roku. Wówczas ogrody otrzymały wsparcie o łącznej wartości 1 mln zł. W zeszłym roku kwotę podniesiono do 1,5 mln zł; podobną pulę samorząd zarezerwował także w roku 2023.

Tradycja i część tożsamości

“Ogrody działkowe to na Śląsku tradycja i część naszej tożsamości. Wsparcie pozwala zmienić naszą wspólną przestrzeń; sprawia, że możemy wypoczywać w otoczeniu przyrody i realizować pasje, przekazywane często z pokolenia na pokolenie” – wyjaśnił ideę programu marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Na co będą pieniądze?

Na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje dotyczące m.in. budowy i modernizacji alejek ogrodowych wraz z odwodnieniem, a także zbiorników wody deszczowej, znajdujących się na terenie przeznaczonym do wspólnego użytkowania przez wszystkich działkowców.

W ocenie marszałka Chełstowskiego, dzięki samorządowym środkom, ogrody działkowe, których jest w regionie ponad 90 tys., nie tylko wypięknieją, ale też będą mogły zrealizować pomysły, na które dotąd często nie było środków.

W ub. roku nabór wniosków w ramach programu odbywał się w dwóch turach. Na początku kwietnia rozdzielono ponad 628 tys. zł, które trafiły do 17 podmiotów. W lipcu wsparcie o wartości ponad 850 tys. zł otrzymały kolejne 22 podmioty. Tegoroczny nabór rozpocznie się 1 lutego i potrwa do końca tego miesiąca.

Czytaj więcej

Skomentuj