Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Śląskie. Dotacje ws. inwestycji dla pieszych i rowerzystów. W puli ponad 51 mln zł

Śląskie. Dotacje ws. inwestycji dla pieszych i rowerzystów. W puli ponad 51 mln zł
MŁ/PAP
07.03.2023, o godz. 9:34
czas czytania: około 3 minut
0

Nabór wniosków o dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) do inwestycji w bezpieczeństwo ruchu drogowego, chroniących przede wszystkim pieszych i rowerzystów na ten rok, ogłosił Śląski Urząd Wojewódzkich. Pula środków to 51,2 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W ub. roku urząd przeprowadził już nabór na inwestycje z RFRD w regionie w 2023 r. z pulą 81,2 mln zł. W tym roku ogłoszono kolejny nabór o dofinansowanie projektów polegających wyłącznie na remoncie dróg powiatowych i gminnych w ramach RFRD na 2023 r. Tym razem pula wynosi 51,3 mln zł.

Poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu

„Wojewoda śląski zaprasza gminy i powiaty z woj. śląskiego do składania wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023 r. (zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu)” – przekazano w rozesłanej w poniedziałek wieczorem informacji urzędu wojewódzkiego.

Na co i do kiedy można składać wnioski?

Jak podano, przedmiotem wniosków mogą być zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, polegające w szczególności na budowie, przebudowie lub remoncie dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów.

Pula środków wynosi 51,2 mln zł – w podziale po połowie między drogi gminne i powiatowe. Maksymalny okres realizacji zadania to 12 miesięcy. Wnioski można składać do 3 kwietnia br.

W lipcu ub. roku wojewoda śląski ogłosił nabór wniosków do RFRD na 2023 r., obejmujących m.in. przebudowę, rozbudowę bądź remonty dróg samorządowych, z pulą środków 81,2 mln zł (również w podziale po połowie między drogi gminne i powiatowe). W tamtym naborze zastrzeżono m.in., że limit zaciągniętych zobowiązań na zadania wieloletnie (w tym zadań z lat poprzednich) nie może przekraczać w każdym roku (w 2024 r. i kolejnych) kwoty 57,9 mln zł.

W styczniu br. wojewoda śląski ogłosił nabór wniosków do RFRD na 2023 r. dotacje do remontów dróg samorządowych z RFRD na ten rok ogłosił z pulą środków 51,3 mln zł.

Ogłaszając podział środków z RFRD na 2022 r. w lutym ub. roku wojewoda śląski informował, że 150,1 mln zł dotacji z tego źródła wesprze ogółem wykonanie 114 inwestycji lokalnych samorządów na terenie woj. śląskiego. Dotacje miały przełożyć się na prace na 89 km dróg powiatowych i 81 km dróg gminnych; 23 z tych projektów to zadania kontynuowane z poprzednich lat.

Rządowe dotacje

Niezależnie w grudniu 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała o dofinansowaniu w ramach RFRD 51 obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich w skali kraju (premier przyznał na ten cel niemal 2,4 mld zł).

Wśród dofinansowanych przedsięwzięć obwodnicowych sześć jest z woj. śląskiego: trasa N-S w Rudzie Śląskiej od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Goduli (DW925 – jako obwodnica północnych dzielnic miasta), budowa obwodnicy Sośnicowic (DW408 i DW919), północno-zachodnia obwodnica Raciborza (DW935), obwodnica centrum Zabrza z przebudową ul. Hagera (DW921), obwodnica Koziegłów (DW789) i dokończenie południowej obwodnicy Rybnika w ciągu DW935.

Od 2016 r. na modernizacje i remonty dróg samorządowych w woj. śląskim skierowano z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i jego poprzednika ponad 1 mld zł. W latach 2016-23 przy wsparciu programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej i RFRD w regionie wyremontowano 788 km za 1,083 mld zł.

Rządowe dotacje na drogi trafiają też do samorządów w ramach pomocy państwa w związku z naprawą infrastruktury po klęskach żywiołowych, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Programu Inwestycji Strategicznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024