1 / 6

Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zatrzymali 7 osób, związanych z grupą przestępczą, która nielegalnie składowała substancje niebezpieczne na terenie woj. śląskiego i opolskiego. Chodzi łącznie o ok. milion litrów szkodliwych substancji.

Czterech spośród zatrzymanych mężczyzn trafiło do aresztu, trzy pozostałe osoby zostały objęte policyjnym dozorem.Jak przypomniała w środę częstochowska komenda, grupa śledczych z tego miasta, zajmująca się zwalczaniem procederu składowania odpadów niebezpiecznych została powołana przez komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach pod koniec 2019 roku. “Czynności operacyjno-rozpoznawcze podejmowane są w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Do tej pory śledczy zatrzymali 58 podejrzanych, 27 z nich trafiło do aresztu” – przekazała policja.Siedem zatrzymanych przed tygodniem osób to mieszkańcy województwa śląskiego w wieku od 29 do 58 lat.

 

Nielegalne składowanie odpadów w plastikowych mauzerach oraz w beczkach

“W 2017 r. na terenie Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie) przestępcy zgromadzili około 700 tysięcy litrów trujących śmieci, a w Pasiece (woj. śląskie) około 300 tysięcy litrów niebezpiecznych substancji. Trujące śmieci składowane były w plastikowych mauzerach oraz w beczkach. Badania laboratoryjne wykazały, że były w nich substancje łatwopalne, mutagenne i o właściwościach drażniących i żrących. W związku z tym, że były one niewłaściwie przechowywane, stanowiły realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi” – zaznaczyła policja.

Nawet 10 lat więzienia za nielegalne składowanie

Podejrzani odpowiedzą za sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, a sześciu z nich dodatkowo usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach czterech mężczyzn w wieku 58, 37, 42 i 44 lat trafiło do aresztu, a trzy osoby w wieku 50, 46 i 29 lat zostały objęte policyjnym dozorem i mają zakaz opuszczania kraju. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

 

 


18 osób z zarzutami za nielegalne składowanie niemal 10 tys. ton odpadów niebezpiecznych


7 lat więzienia dla wójta i skarbniczki. Doprowadzili do bankructwa gminy


 

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. A jak może być inaczej jak w skali kraju funkcjonują dwie instalacje do przerabiania odpadów niebezpiecznych, w Niemczech jest ich 80!!!

Skomentuj