Rozpoczęto uruchamianie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych – podał w czwartek Łukasz Zych z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prace nad usunięciem awarii systemu, który jest głównym nośnikiem biletów komunikacji miejskiej w GZM, trwają od ponad tygodnia.

Wskutek awarii, do której doszło w nocy z 7 na 8 lutego br., pasażerowie korzystający z tramwajów, autobusów i trolejbusów Zarządu Transportu Metropolitalnego m.in. utracili dostęp do portalu pasażera oraz aplikacji Mobilny ŚKUP. W pojazdach przestały działać czytniki kart ŚKUP, a na przystankach – tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.


Śląskie. Awaria systemu ŚKUP. Nie działają czytniki w autobusach, tramwajach i trolejbusach


 

Jak przekazał w czwartkowej informacji Zych, rozpoczęło się włączanie poszczególnych elementów systemu i urządzeń, z których korzystają pasażerowie, a więc portalu, aplikacji Mobilny ŚKUP, tablic SDIP, biletomatów oraz kasowników w pojazdach. Na stronie internetowej ZTM pojawiają się zaktualizowane rozkłady jazdy.- W najbliższych godzinach pasażerowie mogą obserwować włączanie się poszczególnych urządzeń. Będą one uruchamiane stopniowo. Wcześniej odtworzona została bezpieczna infrastruktura i przywrócone zostały bazy danych – zaznaczył Zych.

Jak wyjaśnił, przywrócenie działania systemu to proces. – Powoli zmierzamy do jego końca. Dziś w ciągu dnia pasażerowie będą mogli zauważać działanie poszczególnych części systemu. Kiedy cały system będzie w pełni sprawny, poinformujemy o tym osobnym komunikatem – zasygnalizował przedstawiciel GZM.

Awaria nie zakłóciła funkcjonowania komunikacji miejskiej

Jak zapewnił awaria nie zakłóciła funkcjonowania komunikacji miejskiej – autobusy, tramwaje i trolejbusy jeździły w czasie awarii bez dodatkowych zakłóceń. Na czas jej trwania ZTM przygotował, dla pasażerów posługujących się kartami ŚKUP alternatywne sposoby zakupu i korzystania z biletów.

Informując w ub. tygodniu o przyczynie awarii systemu centralnego ŚKUP (“zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich”), przedstawiciele Metropolii przekazali, że nic nie wskazuje, by w jej następstwie dane pasażerów zostały naruszone lub zagrożone. Wskazali też, że bezpieczne są pieniądze zgromadzone w elektronicznych portmonetkach kart ŚKUP.

GZM podała, że atak zgłoszono policji; powiadomiono również służby związane z bezpieczeństwem internetu i ochroną danych osobowych. Podjęto starania na rzecz przywrócenia systemu z kopii zapasowych – usunięcie awarii wymagało jednak czasochłonnych prac nad utworzeniem nowej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej.


Cyberatak przyczyną awarii systemu ŚKUP


 

 

Czytaj więcej

Skomentuj