Śląskie. Ruszają poszukiwania złóż geotermalnych w Grodźcu

Śląskie. Ruszają poszukiwania złóż geotermalnych w Grodźcu
MŁ/PAP
09.08.2023, o godz. 9:15
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczyna się poszukiwanie złóż geotermalnych w Grodźcu. Gmina Jasienica koło Bielska-Białej zakomunikowała, że wójt Janusz Pierzyna formalnie przekazał już wykonawcy działkę, na której wykonany zostanie 2-km odwiert.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Rozpoczęcie prac wiertniczych stanowi zwieńczenie wieloletnich starań w poszukiwaniu ciepłych i leczniczych źródeł geotermalnych. Już wkrótce przekonamy się, czy tu w Grodźcu, ziemia Śląska Cieszyńskiego podzieli się z nami swoimi skarbami i będziemy mogli je wykorzystać do rozwoju naszej gminy” – powiedział cytowany w komunikacie wójt Janusz Pierzyna.

Odwiert umożliwi sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej

Służby prasowe gminy podały, że prace zajmą najbliższe miesiące. Odwiert, który ma mieć głębokość około 2 km, wykona firma Exalo Drilling z Piły. Ma ona też opracować dokumentację wiertniczą.

“Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek, zostanie opracowana przez inżyniera kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna” – zakomunikowano.

Jak podał wójt Janusz Pierzyna, kompletne badania i analizy umożliwią starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych oraz na wystąpienie o koncesję na ich eksploatację.

Ile to będzie kosztować?

Firma z Piły otrzyma za wykonanie prac 14,9 mln zł. Niemal w całości zadanie finansowane jest z – pozyskanych na ten cel przez Jasienicę – pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Do czego wykorzystać geotermię?

Pierzyna wielokrotnie podkreślał w przeszłości, że na bazie źródeł geotermalnych w Grodźcu miałby powstać kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny. Jego budowę pozostawia jednak prywatnym inwestorom. Możliwe, że geotermię będzie można wykorzystywać do ocieplania domów. Z analiz, którymi dysponuje samorząd, wynika iż na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 – 90 st. C.

Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu ma się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać m.in. centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny. Powstać ma też dom dla weteranów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024