Śmieci z kwarantanny. Firmy chcą lepszych procedur, samorządy są zdane na siebie

Śmieci z kwarantanny. Firmy chcą lepszych procedur, samorządy są zdane na siebie
mp
02.04.2020, o godz. 6:30
czas czytania: około 2 minut
0

Epidemia koronawirusa rodzi wiele problemów w organizacji zagospodarowania odpadami pochodzącymi od osób pozostających w domach na kwarantannie. Swoją wykładnię przedstawili sanepid i resort klimatu, ale eksperci od gospodarki odpadami uważają, że te procedury to za mało.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Państwowa Inspekcja Sanitarna każe uznawać odpady z kwarantanny jako normalne odpady komunalne. Powstaje więc pytanie, czy śmieci pochodzące z miejsc tzw. izolacji medycznej można potraktować jako zwykłe? Czy takie działanie nie spowoduje ryzyka kolejnych zakażeń?

Według resortu wystarczy podwójny worek

Na takie wątpliwości odpowiada Ministerstwo Klimatu, które w przygotowywanych nowelizacjach  specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19 proponuje, aby odpady pochodzące z kwarantanny, gdzie mieszkają osoby z potwierdzonym zakażeniem umieszczać w dodatkowym worku. Następnie tak odseparowane śmieci należy włożyć do pojemnika na odpady zmieszane.

Eksperci z branży gospodarki odpadami chcą jednak, żeby takie śmieci traktować jak odpady medyczne (zakaźne) i zbierać w specjalny sposób. To z kolei może rodzić problem dla samorządów ze względu na znacznie wyższe koszty takiej operacji.


Więcej o gospodarce odpadami w czasie pandemii COVID-19 podczas webinarium Abrys już 8 kwietnia 2020 r.

 


Problem z definicją i problem dla samorządów

Problem w ustanowieniu specjalnych procedur stanowi jednak definicja odpadów medycznych. Zgodnie z prawem mogą one pochodzić bowiem wyłącznie od podmiotu prowadzącego działalność leczniczą – zauważa na łamach DGP Mateusz Karciarz z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, w której, jeśli odpady z kwarantanny traktować jako odpady medyczne, za ich usunięcie nie będzie odpowiedzialny mieszkaniec, a podmiot, który go leczy.

Specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zrzuciła decyzyjność i odpowiedzialność za kwalifikację rodzaju odpadów na wojewodów. Ustawa nadaje wojewodom szereg uprawnień w zakresie gospodarki odpadami. Wojewodowie mogą określać częstotliwość odbioru śmieci, czy zadecydować o rodzajach odbieranych frakcji odpadów. Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami chciałby, aby te zmiany mogły być wprowadzane bez decyzji wojewodów, co znacznie uprościłoby zarządzanie gospodarką śmieciami w trudnym czasie epidemii koronawirusa.

Są jednak gminy, które już wprowadziły pewne rozwiązania mające na celu bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Przykładem jest Włodawa, gdzie nakazano umieszczać odpady z kwarantanny w czerwonych workach i zgłaszać je do odbioru specjalnej jednostce. Do tego czasu odpady z kwarantanny przechowywane są w izolacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024