Smog może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej

Smog może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej
jwo/PAP
31.10.2018, o godz. 9:44
czas czytania: około 2 minut
0

Wysokie stężenie zawieszonych w powietrzu mikroskopijnych cząstek stałych (PM2.5) może mieć związek z zachorowaniami na nowotwory jamy ustnej – pokazuje pierwsze w swoim rodzaju badanie. Unoszące się w powietrzu pyły zawierają bowiem różnego rodzaju rakotwórcze substancje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak podają autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Journal of Investigative Medicine”, naukowcy z tajwańskiego Asia University i innych ośrodków badawczych z tego kraju, liczba nowych przypadków raka jamy ustnej rośnie w wielu miejscach na świecie.

Istnieją różne główne czynniki ryzyka zachorowania choroby z tej grupy. Należy do nich palenie tytoniu, a także picie alkoholu czy zakażenie wirusami HPV. Uważa się też, że ryzyko może zostać podwyższone przez narażenie na działanie metali ciężkich oraz substancji uwalnianych przez rafinerie.

Jeśli natomiast chodzi o zwieszone w powietrzu pyły, szczególnie te o średnicy nie większej niż 2,5 mikrona (PM2,5) – wiadomo było dotąd, że m.in. uszkadzają pracę układu oddechowego i krwionośnego.

Tajwańscy badacze postanowili jednak sprawdzić wpływ tych cząstek na zagrożenie rakiem jamy ustnej. W tym celu przeanalizowali informacje zawarte w państwowych bazach danych na temat nowotworów, stanu zdrowia, ubezpieczeń oraz zanieczyszczenia powietrza.

Badanie objęło prawie pół miliona mężczyzn w wieku od 40 lat wzwyż oraz uwzględniło różne składniki zanieczyszczeń – dwutlenek siarki, tlenek węgla, ozon, tlenki azotu i cząstki stałe o różnych rozmiarach.

Wyniki pokazały zagrożenie ze strony niewielkich cząstek stałych. Otóż okazało się, że wyższemu stężeniu cząstek PM2,5 w powietrzu towarzyszyło większe ryzyko rozwoju nowotworów jamy ustnej.

Naukowcy podają, że w porównaniu do stężenia poniżej 26.74 µg/m3 (dolny kwartyl), poziom przekraczający 40,37 µg/m3 (górny kwartyl) wiązał się z ryzykiem wyższym aż o 43 proc.

Wiadomo obecnie, że cząstki PM2,5 zawierają m.in. rakotwórcze metale ciężkie takie jak ołów, kadm, arsen, nikiel czy chrom, a także policykliczne węglowodory aromatyczne.

Badacze przywołują prace, według których ekspozycja na arsen wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka jamy ustnej. Podobnie rzecz się ma np. z azbestem i policyklicznymi węglowodorami aromatycznymi, które mogą się na tych cząstkach osadzać.

Aby chronić się przed szkodliwymi cząstkami w domu można natomiast zaopatrzyć się w specjalne urządzenie filtrujące, np. wyposażone w tzw. filtr HEPA. Filtry tego rodzaju zatrzymują większość cząstek o rozmiarach od 0,3 mikrona.

Źródło: Kurier PAP

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024