Zanieczyszczone powietrze powoduje spadek inteligencji – twierdzą naukowcy. Na podstawie badań 20 tys. ludzi ustalono, że smog powodował niecierpliwość i niechęć do współdziałania, zaś długie pozostawanie w zanieczyszczonym powietrzu może działać tak, jak utrata roku nauki w szkole czy na uczelni.

Wpływ wysokiego poziomu toksycznego powietrza “jest równoznaczny z utratą roku nauki” – informuje brytyjski Guardian, powołując się na badania przeprowadzone w Chinach.

Stwierdzono, że wysoki poziom zanieczyszczeń doprowadził do znaczących spadków wyników testów w zakresie języka i arytmetyki, przy czym średni wpływ odpowiada straconemu rokowi wykształcenia danej osoby. Zdaniem naukowców zanieczyszczenie powietrza powoduje “olbrzymie” zmniejszenie inteligencji. Okazało się też, że skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem są o wiele głębsze niż dotąd przypuszczano.

– Zanieczyszczone powietrze może spowodować, że poddani działaniu takiego powietrza zmniejszą swój poziom wykształcenia o jeden rok – powiedział Xi Chen, członek zespołu badawczego. – Wiemy, że smog bardziej szkodzi osobom starszym, szczególnie powyżej 64 roku życia i mężczyzn z niższym wykształceniem. Jeśli obliczyć stratę dla nich, może to być kilka lat edukacji – wyjaśnił.

Dane zebrano z testów matematycznych i językowych, które wypełniło 20 tys. osób w latach 2010 do 2014. Były to osoby w różnym wieku, kobiety i mężczyźni. Następnie wyniki porównano z poziomem dwutlenku azotu i dwutlenku siarki w powietrzu.

Naukowcy odnotowali też bezpośredni wpływ smogu na ludzi. Badani niecierpliwili się lub nie współpracowali podczas testów, gdy poziom zanieczyszczenia był bardzo wysoki.

W poniedziałek dokument „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego” przedstawiło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wynika z niego, że ekonomiczne koszty smogu w Polsce są ogromne i wyniosły w 2016 roku między 12,8 mld a 30 mld euro. Smog zabił w tym roku 19 tys. osób.

Źródło: The Guardian, Businessinsider.com.pl

Czytaj więcej

Skomentuj