Smog szkodzi zdrowiu psychicznemu dzieci

Smog szkodzi zdrowiu psychicznemu dzieci
PAP
30.09.2019, o godz. 9:42
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy badania wskazały na związek problemów psychicznych u dzieci z zanieczyszczeniami powietrza, np. pochodzącymi z ruchu samochodowego. U dzieci nasilają się m.in. zaburzenia lękowe i skłonności samobójcze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na łamach pisma „Environmental Health Perspectives” naukowcy z Cincinnati Children`s Hospital Medical Center i University of Cincinnati opisali kolejne, groźne skutki toksyn zawieszonych w powietrzu.

Odkryli, że krótkotrwałe wystawienie dzieci na działanie takich zanieczyszczeń nasila objawy psychicznych zaburzeń od jednego do dwóch dni później. Badacze zauważyli też, że dzieci żyjące w gorszych dzielnicach mogą być bardziej wrażliwe na skutki działania zanieczyszczonego powietrza. Szczególnie ma to znaczenie dla zaburzeń związanych z lękami i skłonnościami samobójczymi.

Potrzebne są dodatkowe badania

– To pierwsze badanie, w którym udało się pokazać związek pomiędzy dziennym poziomem zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz i nasilonymi objawami problemów psychiatrycznych, takich jak lęki i skłonności samobójcze – mówi jeden z autorów publikacji, prof. Cole Brokamp.

– Potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić te wyniki. Mogą one jednak doprowadzić do nowych strategii zapobiegania symptomom związanym z psychicznymi zaburzeniami u dzieci. Fakt, że dzieci z biedniejszych dzielnic silniej doświadczały skutków zdrowotnych zanieczyszczonego powietrza, może oznaczać, że zanieczyszczenia i okolica synergicznie działają na częstość i nasilenie psychiatrycznych symptomów – wyjaśnia ekspert.

Zespół z Cincinnati Children`s Hospital przeprowadził jeszcze dwa podobne badania opisane w piśmie „Environmental Research”.

Jedno z nich wykazało korelację między wysokim stężeniem zanieczyszczeń pochodzących z samochodów i wyższym poziomem ogólnego niepokoju u dzieci. Wyniki zostały potwierdzone przez badania obrazowe mózgów młodych uczestników projektu. Tą metodą naukowcy wykryli w mózgach dzieci stany zapalne nasilone przy obecności zanieczyszczeń.

Szkodliwe zanieczyszczenia drogowe

Drugie badania wskazało natomiast, że ekspozycja na zanieczyszczenia drogowe na wczesnym etapie życia wyraźnie wiąże się z objawami depresji i niepokoju w wieku 12 lat. Wcześniej taką zależność wykazano u dorosłych.

– Wspólnie badania te dostarczają kolejnych dowodów na to, że działanie zanieczyszczeń powietrza na początku życia i w dzieciństwie może przyczyniać się do depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów psychicznych w młodzieńczym wieku. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i odkryć stojące za nimi mechanizmy – mówi współautor badań dr Patrick Ryan.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024