Jak podają służby, w województwie mazowieckim, w tym w całej Warszawie istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 – 100 µg/m sześc., w związku z czym wydano alert pomarańczowy. Z danych pomiarowych zamieszczonych na stronie GIOŚ wynika, że normy przekroczone są również w wielu innych miastach kraju.
“Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych” – zaznaczono. Miasto zaapelowało o pozostanie w domach i informowanie straży miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, a także o ograniczenie korzystania z transportu. Przypomniano również o obowiązującym zakazie rekreacyjnego palenia w kominkach, rozpalania grilli i ognisk oraz zakazie używania dmuchaw do liści.
Według danych GIOŚ pochodzących z pomiarów przeprowadzonych w godzinach 8-9 w stolicy występuje zła lub bardzo zła jakość powietrza. Bardzo zła jakość powietrza występuje również m.in. w Białymstoku, Łomży, Bydgoszczy i Toruniu.
Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m sześc. Natomiast zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść od 110,1 do 150 µg/m sześc. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 µg/m sześc.
tyle
Komentarz #129417 dodany 2021-02-24 18:15:44
Tyle że w Warszawie nie ogrzewa się węglem jak w Bydgoszczy. W Bydgoszczy jest taki smród na rynku że nie da się tamtędy przejść a co dopiero spędzić więcej czasu. W Warszawie problemem są okolice - taki Otwock na przykład gdzie żółta zawiesina trzyma się całą zimę a smród jest niesamowity. Sposób jest TYLKO JEDEN - całkowity zakaz opalania węglem czy drewnem budynków mieszkaniowych i firm