Jak stwierdził w czwartek wiceszef resortu finansów podczas debaty nad poselskim projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ostatnim okresie w ramach polityki spójności następuje “transfer środków dla samorządów w największym stopniu do Polski lokalnej, do Polski powiatowej”.
Ile pieniędzy trafia do samorządów?
Według Sobonia “dzisiejsza polityka spójności to jest polityka nie tylko wyrównywania szans pomiędzy dużymi miastami czy Polską zachodnią i Polską Wschodnią, ale także w ramach regionów, gdzie mamy rozwarstwienie pomiędzy powiatami i pomiędzy gminami”.
Wiceminister zwrócił uwagę, że “pomimo trudnej sytuacji dla wszystkich budżetów – i samorządowych, i budżetu państwa – mamy turbulencje zewnętrzne, mamy wysoką inflację – samorządy weszły ze stanem środków na kontach i lokatach blisko 40 mld zł”.
Dodał, że samorządy pomniejszyły dług swojego sektora i inwestują dzisiaj o 1/4 więcej niż na początku kadencji obecnego rządu. “O 25 proc. więcej, to jest 65 mld zł za 2022 r., a w tym roku dzięki wsparciu dla inwestycji samorządowych ze strony rządu będzie to rekord – w tym roku samorządy zainwestują 115 mld zł” – wskazał.
Komentarze (0)