Rozmowy na tematy pracownicze toczą się od końca stycznia. Dotyczą one przede wszystkim regulaminu wynagrodzeń, a zatem wysokości uposażenia pracowników i umów z nimi zawieranych.
Zdaniem związkowców, wysokość proponowanych wynagrodzeń zasadniczo odbiega od oferowanych specjalistom w branży. Dodatkowo, jeszcze w 2016 r. pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej otrzymali obietnicę podwyżek. Tymczasem zamiast je otrzymać, ich wypłaty spadły o kilkaset złotych.
NSZZ Solidarność, największa organizacja związkowa działająca w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, złożyła w połowie lutego swoje postulaty w formie sporu zbiorowego. Większość z nich nie została spełniona, a zarząd PGW Wody Polskie przedstawił 27 lutego br. wstępną propozycję regulaminu wynagradzania, nad którą wciąż toczą się dyskusje. Tymczasem na stronach NSZZ Solidarność ogłoszono ankietę, w której pracownicy mogli wyrazić swoją opinię na temat możliwości podjęcia akcji protestacyjnych. Jej wyniki są jednoznaczne – pracownicy popierają protest.
Prezes w Senacie, związek pisze do premiera
W zeszłym tygodniu prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca składał sprawozdanie na temat działalności przed Senacką Komisją Ochrony Środowiska. Mówił wówczas, że nadal trwa organizacja jednostki i nie ma w jej budżecie pieniędzy na obiecane podwyżki. Podobne stanowisko przedstawił podczas rozmów związkowcom.
Marcin Jacewicz, szef Solidarności w Wodach Polskich przekazał nam, że spór dotyczy m.in. zapisów z układu zbiorowego, które nie znalazły się w proponowanym przez zarząd regulaminie. Chodzi o wprowadzenie dodatków stanowiskowych, premii 20-procentowej, dodatków dla brygadzistów.
NSZZ Solidarność zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję rządową w sprawie sytuacji w Wodach Polskich. Do tej pory nie otrzymał jednak odpowiedzi.
Rzecznik mówi: dialog trwa
Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie, odnosząc się do sytuacji powiedział nam, że pracownicy zatrudniani od stycznia 2018 r. w Wodach Polskich na porównywalnych stanowiskach otrzymali propozycję przyjęcia warunków ujednoliconych dla konkretnej grupy stanowisk, wynagrodzeń. – Zasada ta jest ogólna i dotyczy dotychczasowych stanowisk WZMiUW, RZGW i innych jednostkach, których pracownicy rozpoczęli pracę w ramach nowej struktury Wód Polskich, dodał.
Zaznaczył, że trwają intensywne prace zespołu pracodawca-związki zawodowe nad regulaminem wynagradzania. Odbyły się one 7 i 12 marca br., a kolejne zaplanowano w przyszłym tygodniu. Regulamin po zatwierdzeniu będzie obowiązywał w całej strukturze PGW Wody Polskie. – Dialog trwa, podsumował rzecznik Wód Polskich.
Komentarz #10147 dodany 2018-03-13 19:35:28
Jedna wielka ściema rzecznika Wód Polskich