Spada zapotrzebowanie na energię elektryczną

Spada zapotrzebowanie na energię elektryczną
PAP
14.04.2020, o godz. 11:42
czas czytania: około 2 minut
0

Zawieszenie w związku z pandemią produkcji w wielu branżach powoduje spadek zapotrzebowania na energię; w niektórych krajach nawet o 15 proc. - podali w kwietniowej analizie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Spadek popytu na energię elektryczną jest widoczny także w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że sytuacja spowodowana koronawirusem pokazała, jak bardzo nowoczesne społeczeństwo jest zależne od elektryczności. Na świecie miliony osób są zmuszone do pozostania z domu, wykonują telepracę, korzystają z zakupów internetowych i rozrywek dostępnych za pomocą sprzętu elektronicznego. Zasilanych energią jest m.in. wiele urządzeń medycznych.

– Podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych wzrosło, zawieszenie produkcji w wielu branżach skutkuje znacznie większym spadkiem zapotrzebowania na energię, sięgającym w wielu krajach nawet 15 proc. – czytamy w “Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Eksperci PIE przypomnieli, że wprowadzone w naszym kraju 12 marca pierwsze ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa obejmowały m.in. zamknięcie kin, muzeów i teatrów. Po kolejnym rozporządzeniu zawiesić działalność musiały też bary, restauracje oraz inne miejsca rozrywki. 22 marca wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się, które zaostrzono 31 marca. W tym okresie firmy zaczęły także zezwalać części pracownikom na pracę zdalną.

Odbiło się to na zapotrzebowaniu na energię. Od 12 marca zaczęło ono spadać poniżej poziomu zapotrzebowania w analogicznym okresie 2019 r. W kwietniu zapotrzebowanie wyniosło 93 – 94 proc. zapotrzebowania notowanego w tym samym okresie poprzedniego roku – wyliczył PIE.

Zdaniem analityków ograniczenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce oraz niższe zużycie energii nie mają, jak się wydaje, negatywnego wpływu na wartość spółek energetycznych na naszej giełdzie. W porównaniu do początku lutego, WIG20 ma wartość niższą o 27 proc., ale na tym tle większość spółek energetycznych radzi sobie lepiej – akcje PGE i Energi mają wartość o 3,6 proc. niższą niż dwa miesiące wcześniej. Większe spadki zanotowały Tauron – 21,6 proc. oraz Enea – 32,5 proc.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024