Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Olsztyn nie rezygnuje z PPP. Kto wybuduje spalarnię?

Olsztyn nie rezygnuje z PPP. Kto wybuduje spalarnię?
jwo
28.02.2018, o godz. 13:25
czas czytania: około 2 minut
0

Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie poinformował, że ciepłownia Kortowo pozostanie w zasobach komunalnych miasta i nie będzie przedmiotem partnerstwa publiczno-prywatnego. Powstaje ono, aby wybudować nową elektrociepłownię, którą zasilą m.in. odpady komunalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Działająca w Olsztynie ciepłownia Kortowo i lokalny MPEC nie wejdą w skład partnerstwa publiczno-prywatnego, które powstanie, aby wybudować spalarnię – poinformowali we wtorek prezydent miasta Piotr Grzymowicz i prezes MPEC Konrad Nowak.

Przyczyną wpisania zakładu jako element umowy PPP była konieczność jej modernizacji. Miasto uzyskało jednak dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę wartego prawie 55 mln zł kotła na biomasę. W związku z tym modernizacja kotłów węglowych mogła zostać ograniczona.

– Modernizacja ciepłowni Kortowo jest możliwa do zrealizowania w naszym zakresie. Nie ma potrzeby jej wydzielania i pozostanie ona w zasobach MPEC – mówił we wtorek Nowak.

Spalarnia w Olsztynie. Kto ją wybuduje?

Budowa nowej elektrociepłowni przy ul. Lubelskiej zasilanej paliwem RDF z odpadów komunalnych i z kotłownią rezerwowo-szczytową zostanie zlecona w formule PPP prywatnej firmie. Będzie ona odpowiadała za projekt, budowę i eksploatację planowanej instalacji. Wykonawca ma zostać wybrany do września tego roku.

Spalarnia w Oświęcimiu jednak powstanie? Ruszyły konsultacje społeczne

Spółka celowa PPP nadal powstanie, tylko bez aportu MPEC. MPEC będzie odpowiadał m.in. za odbiór ciepła, kontrolę stanu technicznego nowego zakładu i regulowanie warunków sprzedaży powstającej w nim energii. Miasto będzie też musiało dostarczyć odpady do spalarni.

Droga do nowej elektrociepłowni

Pierwsze informacje o budowie spalarni RDF w Olsztynie pojawiły się jeszcze w 2015 r. Niedługo potem w ramach internetowego głosowania wybrano także projekt budynku.

Olsztyński samorząd rozpisał już jeden przetarg na budowę spalarni w 2017 r., ale został on unieważniony. Pojawiła się wówczas tylko jedna oferta, która przekraczała planowany budżet o prawie 1 mld zł. Dlatego zdecydowano się przeprowadzić dialog techniczny, w którym udział wzięły 32 firmy.

– Jestem przekonany, że po wprowadzeniu tych wszystkich optymalizacji (które wypracowano w ramach dialogu technicznego – red.) to postępowanie zakończy się sukcesem – mówi Konrad Nowak, prezes MPEC w Olsztynie.

Źródła: MPEC Olsztyn, Telewizja Olsztyn, CIRE, wnp.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024