Pod koniec 2017 r. niemieckie EEW po raz drugi odwołało się od wyroku, który jako wykonawcę spalarni odpadów komunalnych w Gdańsku wskazał włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru.
Przetarg na zrealizowanie inwestycji początkowo wygrało EEW, jednak Astaldi odwołało się od jego wyniku do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO zadecydowała wówczas w dwóch orzeczeniach, że należy wykluczyć ofertę Niemców, a spalarnię budować będzie konsorcjum włosko-francuskie.
EEW zaskarżyło oba orzeczenia KIO do Sądu Okręgowego w Gdańsku, ale dwukrotnie przegrało. Pierwszy wyrok zapadł w listopadzie 2017 r. Druga skarga została złożona pod koniec ubiegłego roku, a ostateczny wyrok zapadł 17 stycznia. Oznacza to, że wykonawcą spalarni będą włoskie Astaldi i Termomeccanica Ecologia oraz francuskie Tiru.
Kontrakt na budowę i eksploatację termicznego zakładu przetwarzania odpadów w Gdańsku w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przewidziano na 25 lat. Spalarnia ma przetwarzać ok. 160 tys. ton odpadów rocznie i będzie produkować prąd oraz energię cieplną.
Jak informuje Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, zakończyła się także ocena wniosku o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wydał pozytywną ocenę.
Źródło: wnp.pl
Krzysztof
Komentarz #9183 dodany 2018-01-22 10:38:29
160 tys. ton? Bardzo mało. Zapiszcie sobie mój komentarz i ujawnijcie po 2 latach funkcjonowania spalarni, bo przepowiadam: spalarnia będzie miała zdecydowanie za małą przepustowość! Powinna mieć około 2 razy tyle.