Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Spalarnie odpadów komunalnych w Polsce – fakty i mity

Spalarnie odpadów komunalnych w Polsce – fakty i mity
16.02.2022, o godz. 14:38
czas czytania: około 4 minut
0

"Spalarnie odpadów komunalnych w Polsce – fakty i mity" to tytuł prelekcji dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, prof. PŁ, (Politechnika Łódzka), która została zaprezentowana podczas konferencji zatytułowanej Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, która odbyła się 16 lutego 2022 roku on-line.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

 

– Wyzwania przed jakimi stoimy to oczywiście przeciwdziałanie zmianom klimatu i adaptacja do nich, wdrażanie zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego oraz rozwiązanie problemów związanych z gospodarką odpadami komunalnymi – rozpoczął swoje wystąpienie prof. Wielgosiński.

“Zgodzimy się na wszystko ale nie na spalarnię”

– Tym wszystkim , którzy mówią że oni by się na wszystko zgodzili ale nie na spalarnię  a jeżeli już ma spalarnia powstać to najlepiej 20 km od  miasta na środku niczego czyli najlepiej z daleka od wszystkich siedzib ludzkich żeby nikomu nie zagrażała stawiam pytanie: czy jest realny świat w 100% korzystający z energii z odpadów? Moim zdaniem nie, bo są momenty kiedy tej energii odnawialnej nam brakuje – mówił profesor Wielgosiński i kontynuował: – Czy istnieje gospodarka w której nie powstają odpady? Ja twierdzę że nie ma takiej możliwości. Czy świat może istnieć bez tworzyw sztucznych? Z punktu widzenia higieny, bezpieczeństwa wydaje mi się że również nie. Czy możemy wyeliminować procesy spalania z naszego życia? Będzie nam trudno… i ostatnie pytanie: czy musimy wszyscy stać się weganami aby być eko? – pytał retorycznie prelegent.

Parę słów o polskiej gospodarce odpadami

– Od 2013 roku systematycznie przybywa ok 500 tys. ton rocznie odpadów komunalnych. W 2020 roku było ich już ponad 13 mln ton. Spodziewam się że do roku 2025 będziemy mieli ok 15 mln ton odpadów rocznie i na tym poziomie się utrzyma – mówił Grzegorz Wielgosiński.

– W 2020 roku zebraliśmy selektywnie aż 38% odpadów komunalnych czyli prawie 5 mln ton i przede wszystkim ten strumień może być skierowany do recylkingu ale oczywiście nie w całości. Co dalej? To co pozostaje zebrane nieselektywnie trafia do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania gdzie powstają 3 frakcje: frakcja nadsitowa, biodegradowalna i składowanie . Frakcji PRE RDF powstaje w Polsce ok 4,5 ton rocznie. Jest to paliwo, które powinno być wykorzystywane lokalnie – moim zdaniem przede wszystkim w ciepłownictwie – ocenił prelegent. – Część z tego jest spalana w istniejących spalarniach odpadów komunalnych – to mniej więcej 300 tys. ton. Kolejne miejsce zagospodarowania PRE RDF to cementowanie, które przyjmują prawie 1,6 – 1,7 mln ton do spalenia. Musimy pamiętać, że zarówno PRE RDF jak i RDF to jest w dalszym ciągu odpad i w związku z tym proces spalania musi się odbywać jak dla spalania odpadów a nie jak dla instalacji energetycznej – wyjaśniał.

Jak dowodził profesor Wielgosiński na podstawie danych z innych krajów UE oraz z Polski 30% odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu posiada jednak właściwości palne (wartość opałowa powyżej 6 MJ/kg) i odzysk z nich energii jest możliwy i całkowicie uzasadniony.

Co z zanieczyszczeniami? 

– Z chemicznego punktu widzenia proces spalania każdego paliwa stałego przebiega w taki sam sposób i powstają takie same zanieczyszczenia. Różne są tylko regulacje prawne dotyczące warunków spalania i emisji ze względu na rodzaj paliwa (węgiel kamienny, węgiel brunatny, biomasa, odpady). Wszystkie substancje, które znajdziemy w spalinach ze spalarni odpadów, znajdziemy także w spalinach ze spalania węgla czy biomasy – wyjaśniał prelegent i podkreślił, że najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń stawiane są spalarniom odpadów, co powoduje, że emisja zanieczyszczeń ze spalarni jest zawsze mniejsza niż ze spalania innych paliw stałych.

Mit o dioksynach

– Dioksyny (polichlorowane dibenzo-p-dioksyny i polichlorowane dibenzofurany) powstają we wszystkich procesach termicznych, w których w zakresie temperatur 200-700°C mogą reagować ze sobą: materia organiczna (także sadza) i chlor (w dowolnej postaci), w obecności tlenu, a często także w obecności niektórych metali – np. miedzi, cynku, glinu. Tym samym dioksyny powstają we wszystkich procesach spalania (również podczas palenia papierosów), a także w innych procesach wysokotemperaturowych – np. w hutnictwie (metali zarówno żelaznych, jak i nieżelaznych) czy koksownictwie. Powstają one także podczas smażenia czy grillowania. Bardzo duże ilości dioksyn powstają podczas pożarów lasów i wybuchów wulkanów. Krajowa emisja rakotwórczego benzo(a)pirenu wynosi ok. 62 tony, z czego aż 96,1% (ok. 60 ton) pochodzi ze spalania w paleniskach domowych, a z gospodarowania odpadami tylko 0,7 tony (1%) – wyjaśniał profesor Wielgosiński.

Co z lokalizacją?

Profesor odniósł się również do kwestii lokalizacji instalacji termicznego przekształcania: – Liczne publikacje naukowe z wielu krajów wskazują na brak negatywnego wpływu spalarni odpadów na środowisko i zdrowie ludzi zamieszkujących w pobliżu – mówił prelegent i dodał, że porównania epidemiologiczne stanu sprzed budowy spalarni i z czasów jej eksploatacji nie wykazują różnic. Analiza dostępnej literatury naukowej pokazuje, że mimo prowadzonych w wielu krajach badań nie stwierdzono negatywnego wpływu na zdrowie zamieszkujących w pobliżu spalani mieszkańców ani też negatywnego wpływu na stan środowiska – tłumaczył. profesor Wielgosiński.


Więcej na temat mitów i faktów dotyczących spalarni odpadów przeczytać można w artykule prof. Wielgosińskiego: 

21 faktów dotyczących spalarni odpadów


 

Zobacz również:

Modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023