Kary za odmowę
W ocenie skutków regulacji autorzy projektu napisali, że z uwagi na wprowadzenie nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, zachodzi konieczność wydania aktu wykonawczego określającego zakres tych informacji i danych, a także wykaz rejestrów, ewidencji, wykazów i archiwów, z których będą udostępniane inwestorowi niezbędne dane na potrzeby wykonywania przez niego zadań. Określono także sposób i tryb udostępniania tych informacji i danych.
Wskazali, że dotychczas obowiązujące przepisy nie przewidywały nałożenia na organy administracji publicznej oraz inne podmioty wskazane w ustawie obowiązku do nieodpłatnego udostępniania inwestorowi – na jego uzasadniony wniosek – informacji i danych, do korzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z realizacją inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.
Strategiczne znaczenie
Dodali, że powyższe dane inwestorzy wykorzystują do badań lokalizacyjnych i środowiskowych, a wprowadzane rozwiązania prawne wpłyną na usprawnienie tych działań.
Podkreślili, że inwestycja budowy elektrowni jądrowej ma strategiczne znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. “Wydaje się zatem zasadne, aby zasoby państwa były dostępne dla inwestora na preferencyjnych warunkach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego” – czytamy w OSR.
Wprowadzenie preferencyjnych warunków dla inwestora w tym zakresie, pozwoli na redukcję kosztów inwestycyjnych oraz usprawnienie i przyśpieszenie procesu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących
Planowane wejście w życie przepisów projektowanego aktu prawnego przewiduje się w trzecim kwartale 2023 r., po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.
Komentarze (0)