Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Spółki wodociągowe apelują do Wód Polskich. Sytuacja jest dramatyczna

Spółki wodociągowe apelują do Wód Polskich. Sytuacja jest dramatyczna
PU
27.01.2023, o godz. 20:11
czas czytania: około 2 minut
1

Spółki wodociągowe na potęgę tną wydatki i składają wnioski o zmianę wysokości taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Przeszkodą jest mur biurokratyczny Wód Polskich. Przedstawiciele spółek wod-kan i związków zawodowych wystosowali specjalny apel do regulatora.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Spółki wodociągowe podnoszą alarm. Sytuacja jest dramatyczna. Drastycznie rosną koszty utrzymania przedsiębiorstw – na skutek inflacji oraz rosnących cen energii i paliw – przez co konieczne jest wprowadzanie planów oszczędnościowych. Kluczem do poprawy sytuacji jest zatwierdzenie nowych taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Niestety regulator, czyli PGW Wody Polskie, konsekwentnie odrzucają wnioski spółek wod-kan.

Widmo upadłości

Jeżeli Wody Polskie nie zmienią stanowiska i wnioski o nowe taryfy dalej będą odrzucane, spółki może czekać upadłość. Kilkusetprocentowe wzrosty kosztów energii, gazu i paliwa dobijają branżę. W Poznaniu wprowadzono plan oszczędnościowy, który zakłada spore ograniczenia. Ograniczane są naprawy, wykonywane są w pierwszej kolejności te, które są naprawdę priorytetowe.

– W pozostałych przypadkach potrzebna jest dogłębna analiza kosztów. W niedalekiej przyszłości ograniczone też mogą być inwestycje na sieci – mówi Paweł Chudziński prezes poznańskiej spółki Aquanet.

Apel rozpaczy

Podczas specjalnie zwołanej konferencji, związkowcy i przedstawiciele spółek wodociągowych z Poznania i Piły  zaapelowali do Wód Polskich o skrócenie obowiązujących taryf. Spółki nie zarabiają na swoje utrzymanie, co może doprowadzić do upadłości wielu przedsiębiorstw.

– Wody Polskie stale odrzucają nasze wnioski – mówi Paweł Chudziński, prezes poznańskiego Aquanetu.

Nie dla nowych taryf

Do Wód Polskich napływają wnioski taryfowe z całej Polski. 685 przedsiębiorstw zwróciło się do regulatora o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowych stawek i ich podwyższenie. Regulator twierdzi, że znaczna ich część jest odrzucana, ponieważ wnioski są źle skonstruowane. Nie zawierają dobrej argumentacji lub nie spełniają określonych wymogów, np. tych dotyczących rozpatrywanej taryfy. W związku z tym pisma są odsyłane do wodociągów, które mogą poprawiać wnioski lub odwoływać się do wyższej instancji w Wodach Polskich.

Bezduszny regulator

Poznański Aquanet może w tym roku odnotować deficyt w wysokości nawet 50 milionów złotych. Spółka wnioskuje o  zmianę taryfy i podwyżkę cen wody i ścieków o około 25 procent. Dla mieszkańców oznacza to podwyżki w wysokości 7 złotych 50 groszy od osoby miesięcznie. Spośród 685 wniosków spółek wod-kan niecałe 100 zostało rozpatrzonych pozytywnie, 294 odrzucono, 215 było w trakcie rozpatrywania, a w przypadku pozostałych albo odmówiono wszczęcia postępowania, albo je umorzono.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Komentarz #226255 dodany 2023-01-30 13:22:48

Co tu komentować ... . Koszty rosną w państwoych spółka (Orlen , Gazownicy Energetyka zawodow). natomiast Spółki samorządowe jakimi są w zdecydowanej większości firmy wodociągowe idą w kierunku unicestwienia... Rosną ceny biletów kolejowych - przecież rosną koszty energii i inne koszty ( w wodociągach nie rosną!?). Górnicy żądają 25% podwyżek płac, a wodociągowcy co najwyżej dostną ... obniżkę!!!!

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024