Spotkanie branży komunalnej w Katowicach już za tydzień. Co w programie?

Spotkanie branży komunalnej w Katowicach już za tydzień. Co w programie?
Judyta Więcławska
28.05.2024, o godz. 12:22
czas czytania: około 3 minut
0

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej to cykl 7. spotkań przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką komunalną. Już za tydzień przedstawiciele branży będą mogli porozmawiać w Katowicach o możliwościach rozwoju sektora w województwach śląskim i opolskim. Udział potwierdzili m.in. Paweł Augustyn z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bogdan Pasko z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Po edycjach w Mikołajkach i Bolesławcu, Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej zawita na Śląsk, gdzie w dniach 4-5 czerwca 2024 r. przedstawiciele branży porozmawiają o szansach i zagrożeniach dla rozwoju gospodarki komunalnej w regionie. Będą również mieli możliwość zwiedzenia katowickiego Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. 

Bogaty program wydarzeń

Katowicka edycja Forum zapowiada się intensywnie. W ramach konferencji (4.06.) zostanie omówiony stan zaawansowania prac nad Planem gospodarki odpadami dla województwa śląskiego 2028 (Pgowś2028). Będzie także mowa o aktualnych i przyszłych programach finansowania inwestycji w sektorze gospodarki odpadami i wodno-ściekowej. Omówione zostaną sukcesy i wyzwania w zarządzaniu przedsiębiorstwem i instalacją komunalną na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, który jest współorganizatorem wydarzenia. – Liczymy na Państwa uczestnictwo, ponieważ Forum będzie miejscem, w którym będziemy mogli omówić wyzwania naszej branży zarówno w kontekście nakładanych na gminy, nasze spółki, wymagań transformujących nas w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, jak i specyfiki regionu oraz jego możliwości w realizacji tych zobowiązań. – wskazuje Andrzej Malara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach

W programie Forum ujęto także kwestię kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków w Opolu czy też zawartość “żółtego worka” i jego wpływ na finanse instalacji, gminy i poziomy recyklingu w kontekście systemu kaucyjnego. Oprócz tego, uczestnicy Forum będą mogli dowiedzieć się jaki jest stan realizacji projektu termicznego przekształcania odpadów w Opolu oraz jakie pojawiają się szanse rozwoju dla regionalnego ciepłownictwa. Wraz z zaproszonymi gośćmi omówimy wpływ zbiórki i zagospodarowania bioodpadów na uzyskanie wymaganych poziomów recyklingu.

Dopełnieniem wystąpień zaproszonych gości będą dwie debaty eksperckie: “Wyzwania, wymogi, ramy prawne a lokalna rzeczywistość branży komunalnej” oraz “Szanse i bariery rozwojowe przedsiębiorstw komunalnych w regionie”.


 


Dialog w biznesie

– Dla pełnego ujęcia specyfiki regionu do udziału w wydarzeniu zdecydowaliśmy się zaprosić zarówno przedstawicieli samorządowych, jak i przedsiębiorców. Spotkanie dedykujemy całej branży komunalnej, dlatego w programie każdy znajdzie coś dla siebie. – zaznacza Judyta Więcławska, koordynatorka Forum.

Wśród gości Forum m.in.: Bogdan Pasko (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), Paweł Augustyn (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Andrzej Sobolak (Stowarzyszenie Biorecykling), dr Marek Mrówczyński (Instalmedia Tychy), Paweł Kopczyński (Sosnowieckie Wodociągi), Krzysztof Nitoń (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory), Sławomir Podgórski (Kancelaria Radców Prawnych M. Hanczakowski, A. Kapera, S. Podgórski), Michał Korzeluch (Zakład Komunalny w Opolu), Łukasz Tekeli (Master – Odpady i Energia), Stanisław Janik (Wodociągi i Kanalizacja w Opolu), 
Henryk Borczyk (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

Na zwieńczenie obrad kolacja bankietowa z oprawą muzyczną, która będzie doskonałą okazją do nawiązania i zacieśnienia relacji podmiotów działających w regionie.

Forum odbędzie się w Hotelu Diament Arsenal Palace Katowice/Chorzów.

Wizyta studyjna

Na 5 czerwca br. zaplanowano wizytę studyjną w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach. To jeden z nielicznych w Polsce obiektów, który ma w pełni zhermetyzowany proces biologicznego przetwarzania frakcji 0-80, wydzielonej ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych. – W przeważającej liczbie zakładów w Polsce faza dojrzewania stablizatu prowadzona jest otwartych placach dojrzewania, w naszym zakładzie dzięki przebudowie z 2022 r. faza ta jest prowadzona w bioreaktorach z wieloetapowym oczyszczaniem powietrza poprocesowego oraz odcieków. Dzięki temu wyeliminowano ewentualne uciążliwości związane z otwartym dojrzewaniem stabilizatu jak również przyspieszono proces stabilizacji. –  zaznaczają przedstawiciele MPGK w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest miesięcznik “Przegląd Komunalny” a współorganizatorem Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła Rada RIPOK. Patronat branżowy sprawuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Partnerzy: AK Nova, Arbena, Globtrak, Skavska Hale, Renault Trucks, Związek Producentów Paliw z Opadów i Biomasy.

Szczegółowy program wydarzenia i zapisy: katowice.abrys.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024