Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Spotkanie branży komunalnej w Katowicach już za tydzień. Co w programie?

Spotkanie branży komunalnej w Katowicach już za tydzień. Co w programie?
Judyta Więcławska
28.05.2024, o godz. 12:22
czas czytania: około 3 minut
0

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej to cykl 7. spotkań przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką komunalną. Już za tydzień przedstawiciele branży będą mogli porozmawiać w Katowicach o możliwościach rozwoju sektora w województwach śląskim i opolskim. Udział potwierdzili m.in. Paweł Augustyn z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bogdan Pasko z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Po edycjach w Mikołajkach i Bolesławcu, Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej zawita na Śląsk, gdzie w dniach 4-5 czerwca 2024 r. przedstawiciele branży porozmawiają o szansach i zagrożeniach dla rozwoju gospodarki komunalnej w regionie. Będą również mieli możliwość zwiedzenia katowickiego Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. 

Bogaty program wydarzeń

Katowicka edycja Forum zapowiada się intensywnie. W ramach konferencji (4.06.) zostanie omówiony stan zaawansowania prac nad Planem gospodarki odpadami dla województwa śląskiego 2028 (Pgowś2028). Będzie także mowa o aktualnych i przyszłych programach finansowania inwestycji w sektorze gospodarki odpadami i wodno-ściekowej. Omówione zostaną sukcesy i wyzwania w zarządzaniu przedsiębiorstwem i instalacją komunalną na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, który jest współorganizatorem wydarzenia. – Liczymy na Państwa uczestnictwo, ponieważ Forum będzie miejscem, w którym będziemy mogli omówić wyzwania naszej branży zarówno w kontekście nakładanych na gminy, nasze spółki, wymagań transformujących nas w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, jak i specyfiki regionu oraz jego możliwości w realizacji tych zobowiązań. – wskazuje Andrzej Malara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach

W programie Forum ujęto także kwestię kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków w Opolu czy też zawartość “żółtego worka” i jego wpływ na finanse instalacji, gminy i poziomy recyklingu w kontekście systemu kaucyjnego. Oprócz tego, uczestnicy Forum będą mogli dowiedzieć się jaki jest stan realizacji projektu termicznego przekształcania odpadów w Opolu oraz jakie pojawiają się szanse rozwoju dla regionalnego ciepłownictwa. Wraz z zaproszonymi gośćmi omówimy wpływ zbiórki i zagospodarowania bioodpadów na uzyskanie wymaganych poziomów recyklingu.

Dopełnieniem wystąpień zaproszonych gości będą dwie debaty eksperckie: “Wyzwania, wymogi, ramy prawne a lokalna rzeczywistość branży komunalnej” oraz “Szanse i bariery rozwojowe przedsiębiorstw komunalnych w regionie”.


 


Dialog w biznesie

– Dla pełnego ujęcia specyfiki regionu do udziału w wydarzeniu zdecydowaliśmy się zaprosić zarówno przedstawicieli samorządowych, jak i przedsiębiorców. Spotkanie dedykujemy całej branży komunalnej, dlatego w programie każdy znajdzie coś dla siebie. – zaznacza Judyta Więcławska, koordynatorka Forum.

Wśród gości Forum m.in.: Bogdan Pasko (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), Paweł Augustyn (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Andrzej Sobolak (Stowarzyszenie Biorecykling), dr Marek Mrówczyński (Instalmedia Tychy), Paweł Kopczyński (Sosnowieckie Wodociągi), Krzysztof Nitoń (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory), Sławomir Podgórski (Kancelaria Radców Prawnych M. Hanczakowski, A. Kapera, S. Podgórski), Michał Korzeluch (Zakład Komunalny w Opolu), Łukasz Tekeli (Master – Odpady i Energia), Stanisław Janik (Wodociągi i Kanalizacja w Opolu), 
Henryk Borczyk (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

Na zwieńczenie obrad kolacja bankietowa z oprawą muzyczną, która będzie doskonałą okazją do nawiązania i zacieśnienia relacji podmiotów działających w regionie.

Forum odbędzie się w Hotelu Diament Arsenal Palace Katowice/Chorzów.

Wizyta studyjna

Na 5 czerwca br. zaplanowano wizytę studyjną w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach. To jeden z nielicznych w Polsce obiektów, który ma w pełni zhermetyzowany proces biologicznego przetwarzania frakcji 0-80, wydzielonej ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych. – W przeważającej liczbie zakładów w Polsce faza dojrzewania stablizatu prowadzona jest otwartych placach dojrzewania, w naszym zakładzie dzięki przebudowie z 2022 r. faza ta jest prowadzona w bioreaktorach z wieloetapowym oczyszczaniem powietrza poprocesowego oraz odcieków. Dzięki temu wyeliminowano ewentualne uciążliwości związane z otwartym dojrzewaniem stabilizatu jak również przyspieszono proces stabilizacji. –  zaznaczają przedstawiciele MPGK w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest miesięcznik “Przegląd Komunalny” a współorganizatorem Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła Rada RIPOK. Patronat branżowy sprawuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Partnerzy: AK Nova, Arbena, Globtrak, Skavska Hale, Renault Trucks, Związek Producentów Paliw z Opadów i Biomasy.

Szczegółowy program wydarzenia i zapisy: katowice.abrys.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024