Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Środa Śląska. Pierwsze w Polsce osiedle wodorowe

Środa Śląska. Pierwsze w Polsce osiedle wodorowe
PU
14.10.2021, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

Środa Śląska będzie mogła pochwalić się wyjątkowym osiedlem. Około 1,8 tysiąca mieszkań, które na nim powstaną, będą zasilane i ogrzewanie przy pomocy wodoru. list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii wodorowej do zasilania osiedla podpisały Polskie Domy Drewniane S.A. i SES Hydrogen, należąca do Grupy Sescom. Projekt będzie pierwszym tego typu osiedlem w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Wodór, jako sposób ogrzewania jest nie tylko ekologiczny, ale pozwala również ograniczyć wydatki na energię. Europejska strategia osiągania neutralności klimatycznej zakłada, że do 2050 r. udział wodoru w koszyku energetycznym Europy wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2% do 13–14%.

– Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Technologia przyszłości

Wodór jest pierwiastkiem powszechnie dostępnym i ma duży potencjał. Podobnie jak paliwa kopalne może być stabilnym źródłem energii. Ma stosunkowo niską temperaturę spalania i nie wytwarza dwutlenku węgla oraz innych cząstek powodujących powstawanie smogu. Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru są oparte na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Oprócz planów ogrzewania wodorem domów w Środzie Śląskiej podpisany został także list intencyjny w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Rozwijanie zielonych technologii wodorowych jest dziś niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć długotrwałe cele ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

– My od ponad 10 lat pracujemy nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami. Ten projekt jest dla nas bardzo ważnym etapem na drodze do upowszechniania wodoru w budownictwie mieszkaniowym – mówi Sławomir Halbryt, Prezes Zarządu SES Hydrogen oraz Sescom S.A.

Cele dla środowiska

Osiedle w Środzie Śląskiej będzie pierwszym, w którym wykorzystany zostanie wodór jako energia. Cele strategiczne wykraczają jednak poza tę inwestycję, bowiem zadaniem Dolnośląskiej Doliny Wodorowej ma być prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na potencjał gospodarczo-naukowy regionu. Oprócz tego podmioty zaangażowane w projekt mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii.

źródło: pddsa.com.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024