Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Stacja monitoringu powietrza w Mielcu będzie badać zanieczyszczenia przemysłowe

Stacja monitoringu powietrza w Mielcu będzie badać zanieczyszczenia przemysłowe
sm
31.10.2018, o godz. 12:18
czas czytania: około 2 minut
0

Na terenie strefy ekonomicznej w Mielcu stanęła mobilna stacja monitoringu powietrza. 24 godziny na dobę będzie badać jakość powietrza. Na początek będzie stacją mobilną wyposażoną w podstawowe mierniki, a następnie stanie się stacją stałą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

W Mielcu powstała stacja państwowego monitoringu powietrza ukierunkowana na zanieczyszczenia przemysłowe z mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej. Certyfikowana i w pełni wiarygodna stacja będąca częścią systemu państwowego monitoringu powietrza będzie zlokalizowana na terenie strefy przemysłowej.

Uruchomienie stacji odbyło się we wtorek z udziałem zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marka Surmacza i pełniącego funkcję prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

List intencyjny w sprawie realizacji pilotażowego programu „Laboratorium Mielec”, którego celem będą działania związane z ochroną powietrza, głównie w sferze zanieczyszczeń przemysłowych, podpisano na początku października. Działania mające na celu monitoring powietrza mają związek z działającym w Mielcu zakładem Kronospan, który emituje do atmosfery znaczne ilości substancji szkodliwych. Jego działalność od dawna wywołuje protesty mieszkańców.

Po protestach i spotkaniach z mieszkańcami władze miasta doszły do wniosku, że konieczne jest uruchomienie “Laboratorium Mielec” zajmujące się emisjami przemysłowymi podobnego do “Laboratorium Skawina” zajmującego się niską emisją.

– Mielec, poprzez protesty mieszkańców jakie miały tu miejsce stał się miastem szczególnym na mapie Polski. Te protesty spowodowały znaczące zmiany w naszym prawie o ochronie środowiska. Reakcja strony rządowej była jak na polskie warunki bardzo szybka – mówił Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu “Czyste powietrze”.

– To miasto zasługuje na osobne spojrzenie, dlatego to tutaj postanowiliśmy wdrożyć ten projekt. Mieszkańcy innych miast na podstawie doświadczeń Mielca będą się mogli więcej dowiedzieć jak badać i jak radzić sobie z emisjami przemysłowymi.

Problemy mieszkańców Mielca z zakładem Kronospan mają szerszy wymiar. Władze Mielca poinformowały dzisiaj, że nie będą kontynuować współpracy z firmą Wessling, która na zlecenie magistratu wykonywała badania emisji w firmie Kronospan. Taką informację Pełniący Funkcję Prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos przekazał podczas spotkania z przedstawicielami grupy społecznej protestującej przeciwko zatruwaniu powietrza w Mielcu przez firmę Kronospan.

Wyniki badań wykonanych przez firmę Wessling budziły zastrzeżenia protestujących, którzy poddawali pod wątpliwość sposób przeprowadzonych pomiarów.

Źródło: Mielec.pl, Radio Rzeszów

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024