1 / 4

Na ​stacjach paliw należących do PKN Orlen zostaną zamontowane punkty ładowania samochodów elektrycznych. Koncern wytypował 150 takich miejsc. Do końca 2019 r. zostanie uruchomione 50 z nich.

Pierwszą ze stacji zamontowano w Płocku, w pobliżu siedziby koncernu. Właśnie przechodzi testy. Sprawdzane są rozwiązania z obszaru IT, funkcjonalność stacji, jej serwisowanie oraz bieżąca eksploatacja. Kierowcy będą mogli z niej skorzystać – na początek bezpłatnie – w trzecim kwartale tego roku.

W ramach programu pilotażowego Orlen zamierza uruchomić 50 stacji ładowania. Sieć ma zostać tak dostosowana, by kierowcy samochodów elektrycznych mogli przejechać głównymi szlakami komunikacyjnymi całą Polskę, ładując samochody na stacjach należących do koncernu.

Orlen finalizuje właśnie przetarg na dostawę i budowę stacji o mocy 50 i 100 kW. – Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu  elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części programu inwestycyjnego – informuje biuro prasowe Orlenu.

Stacja o mocy 50 kW daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech pojazdów i jest przeznaczona dla pojazdów elektrycznych (EV) i hybrydowych (PHEV).

Na stacjach Orlen działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla. W Polsce, na stacji Orlen w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku oraz w Niemczech – w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. Rozwój sieci planowany jest też w Czechach – dziś działa tam jeden punkt, w miejscowości Vrchlabi.

Źródło: orlen.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj