Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu

Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu
MŁ/PAP
09.03.2024, o godz. 15:37
czas czytania: około 1 minuty
0

Według naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society starsze słonie mieszkające na wschodzie Afryki są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Tymczasem takie osobniki mają podstawowe znaczenie dla całej populacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Słonie pełnią różnorodne ważne role w całym miejscowym ekosystemie, m.in. powalając drzewa, tworzą habitaty dla licznych organizmów, a także roznoszą różnorodne nasiona, czy nawożą glebę swoimi odchodami.
 

Niestety wszystkie populacje afrykańskich słoni tracą na liczebności – przypominają badacze. Główne przyczyny, takie jak utrata siedlisk i konflikt z cywilizacją, będą się jeszcze nasilały m.in., właśnie z powodu globalnego ocieplenia.

Potrzebują rozległych terenów i znacznej różnorodności miejsc do życia

Na podstawie danych na temat populacji tych zwierząt, klimatu oraz wegetacji, obejmujących okres od roku 1960 do 2010, naukowcy sporządzili model przewidujący wpływ zmian w dostępie do wody i habitatów na słonie żyjące na terenie Greater Virunga Landscape – połączonych obszarów chronionych leżących na terenie Ugandy, Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga (https://journals.plos.org/sustainabilitytransformation/article?id=10.1371/journal.pstr.0000094).

Badacze wzięli pod uwagę trzy możliwe scenariusze rozwoju klimatycznych zmian, a także różne podejścia do działań konserwacyjnych, zarządzania wodą i polityki klimatycznej.

Według wyników zmiany w temperaturze i opadach najbardziej zaszkodzą starym słoniom. Mogą nawet całkowicie wyeliminować słonie w wieku od 41 lat.

Tymczasem starsze osobniki odgrywają kluczową rolę w populacji, ponieważ przekazują młodszym zwierzętom bezcenną naukę dotyczącą przetrwania.

Dobra wiadomość jest taka, że ochrona miejsc życia słoni i dostępu do wody może znacząco zmniejszyć zagrożenie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024