Jak co roku jednostka budżetowa miasta zwraca się z apelem o ograniczenie użycia środków chemicznych w zimowym utrzymaniu ulic. Gorąco zachęca mieszkańców, administratorów i zarządców terenów, aby w trakcie zimy korzystali przede wszystkim ze środków ekologicznych (np. piasku), które nie powodują strat w środowisku miejskim, w przeciwieństwie do środków chemicznych.
Akcję wspomagają materiały edukacyjno-informacyjne, wśród których znalazły się informatory „Nie solę! Czyli jak bezpiecznie przetrwać zimę nie szkodząc środowisku”, które trafiają do mieszkańców i w dostępny sposób przypominają o szkodliwości soli, a także planszowa gra edukacyjna dla najmłodszych „Nie solę! Kiedy nie jest to konieczne”. Dzięki planszówce dzieci mogą poznać podstawowe zagadnienia związane ze szkodliwością stosowania soli drogowej w zimie oraz nauczyć się właściwych zachowań, nawyków korzystnych dla otoczenia człowieka i środowiska przyrodniczego.
Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że polskie prawo dopuszcza stosowanie środków chemicznych jedynie po dokładnym odgarnięciu śniegu i w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku gołoledzi, lodowicy i śliskości pośniegowej. Jednocześnie uświadamia, że stosowanie soli drogowej do zimowego utrzymania dróg i chodników szkodliwie oddziałuje na zieleń towarzyszącą ulicom i osiedlom mieszkaniowym, ale także zanieczyszcza wody gruntowe, niszczy infrastrukturę drogową i podziemną, powoduje korozję samochodów, podrażnia łapy zwierząt domowych i uszkadza obuwie.
O ochronie przeciwsolnej roślinności na przykładzie poznańskich pasów drogowych podczas seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” opowie Agnieszka Szulc – naczelnik Wydziału Utrzymania Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich. Szczegółowy program wydarzenia oraz rejestracja uczestników znajduje się na stronie internetowej: www.abrys.pl.
Link do pobrania gry: http://www.zdm.poznan.pl/informacje.php?sp=zielen&layer=21
Fanpage akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/NieSoleChronieDrzewa
Komentarze (0)