Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Stowarzyszenie Zero Waste: Brak ustawy o ROP wspiera rosyjskie surowce pierwotne

Stowarzyszenie Zero Waste: Brak ustawy o ROP wspiera rosyjskie surowce pierwotne
dom
11.04.2022, o godz. 13:59
czas czytania: około 5 minut
0

Według informacji, które przekazywaliśmy kilkanaście dni temu na Portalu Komunalnym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zastanawia się nad wstrzymaniem prac dotyczących wdrożenia w Polsce nowego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), a nawet wyrzuceniem dotychczasowego projektu do kosza. Taka decyzja motywowana jest obawą, że wprowadzenie ROP może być czynnikiem proinflacyjnym. Tymczasem według Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste (PSZW), takie podejście to nic innego, jak dalsze wspieranie sprzedaży rosyjskich węglowodorów, co w sytuacji wojny w Ukrainie nie jest zgodne z polską racją stanu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) polega na tym, że producenci, na podstawie przepisów prawnych, stają się finansowo odpowiedzialni za każdy etap życia produktów lub opakowań. Począwszy od projektowania, poprzez wytwarzanie, wprowadzanie na rynek, aż po zbieranie i utylizację, a także zanieczyszczenia środowiska spowodowane tymi działaniami.

ROP, czyli optymalne rozwiązanie wspierane przez Unię Europejską, ma doprowadzić do mniejszego zużycia nowych surowców do produkcji opakowań, wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego, a także sprawiedliwość społeczną. Zgodnie z tym ostatnim postulatem, to producent wraz z konsumentem finansują gospodarkę odpadami, będącymi wynikiem konsumpcji produktów.

Prace nad wprowadzeniem w Polsce systemu ROP trwają już bardzo długo, zaś termin implementacji zmian legislacyjnych związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Odpadowej minął latem 2020 r., a nowe przepisy powinny wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Tymczasem polski projekt jest coraz bliżej sejmowego śmietnika, zamiast mównicy.

Stop ROP?

Motywacja na jaką powołują się Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska oraz Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, to zagrożenie, iż ROP wpłynie na zwiększenie inflacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste uważają natomiast, iż takie obawy wynikają z błędnego założenia, że ROP to kolejny podatek, a tego obawiają się szczególnie producenci, którzy najbardziej odczują jego wprowadzenie. Takie podejście zdaje się krótkowzroczne z co najmniej dwóch powodów.

“Jednym z nich jest fakt, że każdy dzień zwłoki i śmiesznie niskich stawek ROP to gigantyczne zyski dla przemysłu, a za usuwanie odpadów płaci każdy obywatel bez względu na to, jakich wyborów konsumenckich dokonuje, czy pije napoje w jednorazowych butelkach czy nosi butelkę z filtrem do której wlewa wodę z kranu. Dla przypomnienia – polska stawka ROP to obecnie 5 euro za tonę plastikowych opakowań wprowadzanych na polski rynek, podczas gdy Czesi płacą 206 euro, a Niemcy – 1263 euro. W obliczu lawinowo rosnących cen wywozu i przetwarzania odpadów, których produkujemy coraz więcej, opłaty znów poniesie społeczeństwo, a “biedny” przemysł zostanie przy 5 euro za tonę…” – piszą przedstawiciele PSZW.

Tak dla ROP

“Odrzucenie ustawy o ROP, tak jak chciałby przemysł od samego początku, odkąd pojawił się projekt ustawy, ma jeszcze jedno znaczenie w dzisiejszych czasach. Pierwotny plastik – jak wiadomo – produkowany jest z ropy i gazu. W skali globalnej ok. 5 proc. wydobywanej ropy przeznaczane jest na produkcję plastiku. Nieprzyjęcie ROP to dalsze wspieranie wykorzystania rosyjskiego surowca, na którym każdego dnia Putin zarabia na morderczą walkę z napadniętą Ukrainą. W obliczu konieczności odcięcia się od paliw z Rosji, odrzucenie ustawy, która poprzez recykling wspiera ponowne wykorzystanie już raz użytego surowca, wydaje się działaniem skierowanym przeciwko polskiej racji stanu, ale i wyrazem braku solidarności z Ukrainą. Odwrót w takiej sytuacji geopolitycznej od GOZ wydaje się pozbawiony logiki i jakiejkolwiek konsekwencji. GOZ to nie tylko najlepsza droga do zachowania przyjaznego środowiska, ale także w kontekście opakowań z tworzyw, realne zmniejszenie uzależnienia polskiej gospodarki od węglowodorów z rynku rosyjskiego” – argumentują członkowie PSZW.

Nie wylać dziecka z kąpielą

Dlatego strona społeczna zaproponowała skuteczne zmiany, które mają nie pozwolić na “wylanie dziecka z kąpielą” i odrzucenie projektu.

Jak zaznaczają przedstawiciele PSZW, ministerialny projekt ma szereg rozwiązań korzystnych dla środowiska i spójności systemu. To m.in. działania wspierające ponowne wykorzystanie surowców poprzez recykling materiałowy, a nie odzysk termiczny, uwzględnienie handlu internetowego oraz importerów czy kontynuacja obowiązku selektywnej zbiorki odpadów przez gminy oraz scentralizowany system rozliczeń dla gmin.

Ponadto przedstawiciele PSZW uważają, że do najważniejszych proponowanych zmian, które należy wprowadzić do projektu ustawy o ROP, trzeba zaliczyć:

  • wsparcie dla opakowań wielorazowych,
  • wyższe poziomy recyklingu niż minimum określone w dyrektywach,
  • wyższe stawki za wprowadzenie opakowań na rynek,
  • wsparcie rozwoju systemów ponownego użytkowania,
  • minimalizacji wytwarzania odpadów,
  • wyższy poziom materiału pochodzącego z recyklingu zawartego w nowych opakowaniach,
  • przejrzysta metodologia określania rekompensat dla gmin,
  • wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucyjnego na jedno- i wielorazowe opakowania po napojach.

Wprowadzić ustawę jak najszybciej

“Odrzucając błędne założenie mówiące o kolejnym podatku, realistycznie oceniając zyski dla środowiska i społeczeństwa oraz moralnej i spójnej postawy wobec rosyjskiego agresora, rezygnacja z projektu ustawy o ROP jest błędem i naraża całe państwo polskie na kary, które zapłaci każdy z nas, a także nasze dzieci i wnuki. Jeśli dodać do tego wezwania polskiego rządu do rezygnacji z ropy, gazu i innych rosyjskich surowców, jedynym spójnym stanowiskiem zdaje się być jak najszybsze wprowadzenie ustawy” – podsumowuje Stowarzysznie.

Całość proponowanych przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zmian do ustawy o ROP można znaleźć TUTAJ.

 


14. konferencja MECHANICZNE I BIOLOGICZNE PRZETWARZANIE ODPADÓW

Zrównoważony rozwój, powracające rozporządzenie o MBP, ROP i system kaucyjny, konkluzje BAT, wzrost cen energii i prawne, ekonomiczne oraz techniczne skutki wprowadzanych zmian.

To niezwykle ważne tematy dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się mechanicznym i biologicznym przetwarzaniem odpadów. Wymogi na rynku stają się coraz bardziej zaostrzone dlatego my, firma Abrys, postanowiliśmy w tym roku skupić się na nowoczesnych rozwiązaniach problemów, które dotykają branżę.

Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić na 14. Konferencje MBP, która w tym roku odbędzie się w mieście pierników, Kopernika i zamku Krzyżackiego — w Toruniu. Szczegóły wydarzenia tutaj

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Będzie nowy projekt dot. ROP. Ma uwzględniać uwagi z konsultacji

Komentarz #169903 dodany 2022-04-14 10:44:31

[…] Stowarzyszenie Zero Waste: Brak ustawy o ROP wspiera rosyjskie surowce pierwotne […]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023