Warszawiacy pasażerowie mogą być spokojni. Zapowiadany przez związkowców z Miejskich Zakładów Autobusowych strajk, nie odbędzie się. Kierowcy autobusów komunikacji miejskiej dogadali się z zarządem MZA.

– Zakończyliśmy spór zbiorowy, strajku nie będzie. Wczoraj podpisaliśmy porozumienie między związkami zawodowymi a zarządem MZA – powiedział PAP w czwartek przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA Adam Cebulski.

Spór od października

Od października związkowcy byli w sporze zbiorowym ze spółką. Tydzień temu planowali rozpisanie w sierpniu referendum strajkowego. Nie doszło do tego – porozumieli się z pracodawcą.

– Spór został zamknięty na drodze mediacji z udziałem mediatora z ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Uzyskaliśmy w zasadzie dwa spełnione postulaty – powiedział Adam Cebulski.

– Jak zaznaczył, pierwszy postulat został spełniony w pełni. – Otrzymaliśmy w pierwszej turze 300 zł brutto podwyżki plus 1500 zł jednorazowej rekompensaty średnio na etat – wyjaśniał.

Wzajemne ustępstwa

Drugim wnioskiem związkowców była podwyżka 500 zł brutto plus rekompensata od stycznia 2022 roku. – Z uwagi na ciężka sytuację finansową przedsiębiorstwa i miasta poszliśmy na ugodę. Dostaniemy podwyżkę 400 zł od pierwszego sierpnia, a w ramach rekompensaty otrzymaliśmy zapewnienie zarządu do dalszych rozmów o podwyżce płac od stycznia 2023 roku, zgodnie z nowym planem budżetowym – wyjaśnił Cebulski.

W sumie kierowcy miejskich autobusów wywalczyli 700 zł podwyżki, z czego 300 zł zostało wypłacone z grudniową wypłatą, a kolejne 400 zł zostanie wypłacone od sierpnia. Jednocześnie w styczniu otrzymali 1500 zł brutto jednorazowej rekompensaty.

W zakończonym sporze zbiorowym brały udział: NSZZ “Solidarność” 80, Wolny Związek Zawodowy Kierowców Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Zawodowy Kierowców Rzeczpospolitej Polskiej, Niezależny Związek Zawodowy Kierowców i Ogólnopolski Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych.

Czytaj więcej

Skomentuj