Jesteśmy na dworcach we wszystkich 16 miastach wojewódzkich, gdzie pomagamy w działaniach związanych z przyjmowaniem osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie. W tej chwili najwięcej pracy jest w Warszawie i Krakowie – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

“Na dworcach we wszystkich miastach wojewódzkich działania związane z przyjmowaniem osób uciekających przed wojną w Ukrainie koordynuje Państwowa Straż Pożarna. Pomagają strażacy, druhowie OSP oraz podchorążowie i aspiranci szkół pożarniczych” – napisało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rzecznik komendanta głównego PSP w rozmowie z PAP podkreślił, że strażacy są na dworcach we wszystkich miastach wojewódzkich. “Tak jest m.in. w Warszawie i Krakowie, czy w dużych punktach przesiadkowych, ponieważ w tych miejscach gromadziło się bardzo dużo ludzi, którzy jadą dalej poza granice Polski” – powiedział brygadier.

Zakładają sztaby, pomagają w działaniach informacyjnych

“Strażacy zakładają swoje sztaby i pomagają w działaniach informacyjnych. Czyli kierują ludzi do odpowiednich kas, na odpowiednie perony. Pomagają też przy odczytaniu informacji na bilecie, a także przy rozładowaniu bagaży. Pomagamy we wszystkich niezbędnych rzeczach, które mogą być przydatne dla obywateli Ukrainy, którzy się przesiadają na dworcach” – tłumaczył.

Dodał przy tym, że strażacy pomagający na dworcach mają w swoich zasobach sprzęt do udzielania pierwszej pomocy. “W razie jakby komuś coś się stało, to jesteśmy w stanie szybko tę pomoc dostarczyć” – zapewnił.

Najwięcej pracy w największych miastach

Wskazał, że docelowo strażacy będą również na każdym dworcu, który obsługuje osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. “W tej chwili najwięcej pracy jest w Krakowie i w Warszawie. Ale też na dworcu m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Kielcach czy w Suwałkach i Białymstoku strażacy też pomagają” – zaznaczył.

Bezpłatny przejazd do Niemiec dzięki autokarom zorganizowanym przez PSP

“Zapadła też decyzja w ministerstwie, aby autokary, które zorganizowała PSP od przewoźników prywatnych, były podstawiano pod dworce, a następnie w kierunku Niemiec bezpłatnie przewozili te osoby, tak żeby rozładować kolejki oczekujące na dworcach na kolejne pociągi” – przekazał.

Pomagają w punktach recepcyjnych

Kierzkowski przypomniał, że strażacy cały czas pomagają przy punktach recepcyjnych. “Cały czas mamy też nasz główny priorytetowy cel, czyli dowożenie osób z granicy do punktów recepcyjnych praktycznie na terenie całego kraju” – podał.

Bezpłatne autokary na terenie całego kraju

“Zaangażowane w to są autokary, których mamy w użyciu ponad 400 dziennie. Autokary wykonują kursy na terenie całego kraju. Są to oczywiście kursy bezpłatne, tak żeby jak najszybciej obywatele Ukrainy dostali się do miejsc docelowych, gdzie mogą odpocząć i mogą się zastanowić co dalej – czy zostają w Polsce, czy pojadą do innych państw Unii Europejskiej” – dodał rzecznik PSP.

Czytaj więcej

Skomentuj