Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Straże miejskie i gminne będą mogły karać za łamanie uchwał antysmogowych

Straże miejskie i gminne będą mogły karać za łamanie uchwał antysmogowych
sm
30.10.2018, o godz. 6:25
czas czytania: około 2 minut
5

Od początku listopada strażnicy gminni będą mogli wystawiać mandaty za łamanie przepisów prawa miejscowego, jakim jest uchwała antysmogowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Stanie się to możliwe dzięki rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 11 października 2018 roku. Do tej pory, pomimo tego, że uchwały antysmogowe przyjęto w kilku województwach, straże gminne mogły jedynie informować o nieprawidłowościach, a w przypadku stwierdzenia naruszeń, przekazać sprawę do policji bądź złożyć wniosek do sądu o ukaranie.

Strażnicy mogli do tej pory wystawiać mandaty jedynie w przypadku stwierdzenia spalania odpadów w piecach i kotłach domowych oraz na powierzchni ziemi.

Uchwały smogowe można egzekwować

– To rozporządzenie to długo oczekiwany przez wszystkich, dla których jakość powietrza jest ważną sprawą, akt prawa. Dzięki niemu ukrócone zostanie ewidentne łamanie prawa, a walka ze smogiem powinna przybrać tempa – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Straż gminna może ukarać za:

  • stosowanie jednego z paliw wymienionych w uchwale antysmogowej, tj. mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego, niskiej jakości miału, mokrego drewna (szczegóły: załączona uchwała antysmogowa);
  • ogrzewanie budynku urządzeniem niespełniającym wymogów uchwały, którego eksploatacja rozpoczęła się po 1 września 2017 roku, czyli np. zamontowanie i używanie kotła pozaklasowego czy pieca innego niż ekoprojekt (dotyczy np. tradycyjnych pieców kaflowych);
  • palenie odpadów w kominku, piecu, kotle;
  • palenie odpadów na powierzchni ziemi.

O to, aby nadać strażnikom gminnym i miejskim uprawnienia do nakładania grzywien za tego typu przewinienia w styczniu do MSWiA apelował marszałek Saługa.

Prawo zostało uaktualnione

Przeważająca część zmian dotyczy dostosowania dotychczas przestarzałych publikatorów znajdujących się w rozporządzeniu, co nie ma wpływu na zakres czynności podejmowanych przez strażników miejskich i gminnych.

Istotne znaczenie mają dwie zmiany: nabycie uprawnień mandatowych do egzekwowania naruszenia uchwały antysmogowej oraz nowe uprawnienia z zakresu Prawa Wodnego. Dotychczasowe regulacje odnośnie uprawnień mandatowych strażników w rozporządzeniu miały „martwy ” charakter z uwagi na brak ich dostosowania do nowej, wydanej w 2017 r. ustawy Prawo Wodne. Obecna nowelizacja eliminuje dotychczasowe nieprawidłowości. Umożliwi to strażnikom miejskim karanie np. za grodzenie dostępu do wody.

Trzy lata uchwał antysmogowych

Przepisy upoważniające sejmiki województw do przyjmowania uchwał antysmogowych obowiązują w Polsce już niemal trzy lata. W tym okresie większość samorządów województw podjęła pracę nad takimi aktami i doprowadziła do ich uchwalenia. Aktualnie na obszarze kraju obowiązuje 17 uchwał antysmogowych podjętych przez dziewięć sejmików województw, tj. sejmiki dolnośląski, lubuski, łódzki, małopolski, mazowiecki, opolski, podkarpacki, śląski i wielkopolski.

Odrębne uchwały obowiązują dla największych miast w województwach dolnośląskim – dla Wrocławia, lubuskim – dla Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, małopolskim – dla Krakowa oraz w wielkopolskim – dla Poznania i Kalisza.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


JAZIK

Komentarz #14449 dodany 2018-10-30 11:29:00

Tylko, że za smog odpowiadają głównie samochody z nowoczesnymi, wysilonymi dieslami, oraz brak polewania ulic i zmywania pyłu (wiązania go woda), itp.

Marcin

Komentarz #14472 dodany 2018-11-01 09:43:34

JAZIK napisał/a:

Tylko, że za smog odpowiadają głównie samochody z nowoczesnymi, wysilonymi dieslami, oraz brak polewania ulic i zmywania pyłu (wiązania go woda), itp.

To dlaczego latem nie ma problemu ze smogiem? Diesle nie jeżdżą? A drogi są czyściutkie? Głównym sprawcą smogu są domowe piece i z tym nie da się dyskutować. Czas zacząć wreszcie logicznie myśleć.

JAZIK

Komentarz #14777 dodany 2018-11-26 15:47:51

Marcin napisał/a:

To dlaczego latem nie ma problemu ze smogiem? Diesle nie jeżdżą? A drogi są czyściutkie? Głównym sprawcą smogu są domowe piece i z tym nie da się dyskutować. Czas zacząć...

Dym (a zatem i pył) wytwarzają kotły, ale za utrzymywanie go w powietrzu odpowiadają tlenki azotu, wytwarzane w olbrzymich ilościach przez diesle. W Niemczech od wielu lat nie ma opalanych domów węglem, a smok pojawił się w XXI w. na nowo.... Ponadto na unoszenie się pyłów duże znaczenie ma ciśnienie powietrza i jego wilgotność...zimą przeważa niskie ciśnienie i duża wilgotność. I właśnie jest z czym dyskutować, bo to nie jest jednoznaczne, a ponoszone koszty na wymianę pieców są olbrzymie...


Eko

Komentarz #14462 dodany 2018-10-31 08:34:50

Niestety nie każde urządzenie grzewcze że starej generacji jest generatorem smogu i emisji cząstek trujących. Zachód już od dawna zabronił urzytkowania starych pieców i kominków ludzi powinny dbać o czystośći powietrza ale są w domu i palą byle co w piecach tak jakby nie widzieli co z komina wylatuje.


kytof

Komentarz #14465 dodany 2018-10-31 15:48:50

Jak do tej pory nikt nie wymyślił oszczędniejszego i bardziej ekologicznego ogrzewania od pieca kaflowego opalanego węglem. Żaden najnowocześniejszy piec na ekogroszek z podajnikiem 5 klasy nie dorówna piecom kaflowym poza oczywiście piecami gazowymi ale jeśli chodzi o oszczędność to piec kaflowy bije wszystkie na łeb i szyje ale do tego trzeba fachowców a nie polityków . Politycy wmawiają nam że samochody elektryczne są eko -bzdura totalna ...!!! Oni tylko widzą że z rury się nie kopci ale żeby zrobić kilka akumulatorów do tych samochodów to trzeba przekopać połowę ameryki południowej aby pozyskać lit .Po kilku latach akumulator ma połowę sprawności a po 10 autko na złom bo wymiana akumulatora jest nie opłacalna . I tak mamy przynajmniej dwa razy więcej samochodzików do utylizacji które mają 3 razy więcej plastików niż samochody tradycyjne bo liczy się waga i to wszystko trzeba pierwsze wyprodukować a potem zneutralizować .naukowcy udowodnili że samochody elektryczne mają gorszy wpływ na środowisko niż spalinowe -koniec kropka .

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024