1 / 3

Na krakowskiej mapie pojawiło się kolejne miejsce, którego kształt współtworzyli sami mieszkańcy. Wspólnie wypracowana podczas spotkań konsultacyjnych koncepcja zamieniła 7,8 ha niezagospodarowanego terenu między ul. Reduta, Kuczkowskiego i rzeką Sudół na duży park z bogatą infrastrukturą.

– To pierwszy park w Krakowie, i jeden z pierwszych w Polsce, który został od samego początku do samego końca wymyślony przez mieszkańców na warsztatach, metodą placemaking, gdzie sami decydowali co jest dla nich najbardziej potrzebne. – informuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Na terenie parku zamontowano ok. 100 ławek, 135 koszy na śmieci, 20 hamaków, 20 leżaków oraz poidełko. W parku powstały ścieżki o nawierzchni betonowej, mineralnej a w części leśnej z kruszywa. Posadzonych zostało ok. 300 drzew, 8 tys. krzewów, 131 drzewek owocowych, prawie 900 krzewów owocowych, ponad 2 000 pnączy, 3 500 sztuk bylin. Powstało także ponad 25 000 m.kw.  trawników i łąk kwietnych.

Pawilon i atrakcje dla najmłodszych

Sercem parku jest pawilon o powierzchni ok. 200 m.kw. z przeznaczeniem na kawiarnię i miejsce spotkań dla mieszkańców. Posiada taras na dachu z którego roztacza się piękny widok na cały park, to doskonałe miejsce relaksu przy kawie. W sąsiedztwie pawilonu, na specjalnie uformowanym trawiastym amfiteatrze będzie można w ciepłe letnie wieczory oglądać pokazy kina plenerowego.

Nie zabraknie oczywiście miejsc do beztroskiej zabawy dla dzieci. Każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie.

– Place zabaw wykonane są z naturalnych materiałów doskonale korespondującymi z leśnym otoczeniem parku. Park dla maluchów przyciągnie najmłodszych uwielbianymi przez dzieciaki zielonymi pagórkami po których można się wspinać, by chwilę później móc zjechać sprytnie zainstalowanymi zjeżdżalniami. Plac dla dzieci starszych będzie pierwszym wielopoziomowym placem w mieście. Na każdym poziomie czekają na dzieci niespodzianki – na jednym specjalna dwuosobowa huśtawka typu „Partner swing” na której można się huśtać tylko w parze, na innym specjalna konstrukcja do wspinania przypominająca park linowy. Dodatkowo murki oporowe ozdobione zostały rysunkami słowiańskich stworków – zaznacza Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespołu “Kraków w zieleni”.

Strefy aktywności

W parku wydzielone zostały strefy oferujące mieszkańcom różne rodzaje spędzania czasu w zieleni. W części „leśnej” pojawiła się ścieżka spacerowa pomiędzy drzewami, przeznaczona dla biegaczy. Amatorzy aktywnej rekreacji będą mogli korzystać z boiska o trawiastej nawierzchni. Spokój i odpoczynek zapewni sad z wnętrzami przeznaczonymi do odpoczynku. Pośród łąki kwietnej znajdują się leżaki oraz hamaki. W sąsiedztwie drzew pojawiły się huśtawki gniazda, z których korzystać będą mogli również dorośli, przypominając sobie dziecięce zabawy. Odrobina beztroski z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość odpoczynku.

Park Reduta zaprasza również krakowian ze swoimi czworonogami. Odpowiednio oddalony od otaczających park zabudowań, urządzony wśród drzew, aby zapewnić odpowiednie zacienienie znajdzie się psi park z torem agility do tresury.

– Mamy nadzieję, że Park Reduta będzie miejscem, które zdobędzie serca krakowian swoją wielofunkcyjnością, oferując i mniejszym i większym mnóstwo radości oraz beztroskiego odpoczynku wśród wszechobecnej zieleni – dodaje Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Park Reduta już wkrótce będzie otwarty

Stworzony wspólnie z mieszkańcami park Reduta już otwarty!Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Gepostet von Kraków PL am Dienstag, 30. Juli 2019

Czytaj więcej

Skomentuj