Reklama


Susza, energia i rolnictwo – wyzwania dla polskiej wsi

Susza, energia i rolnictwo – wyzwania dla polskiej wsi
JSK/PAP
03.03.2025, o godz. 13:27
czas czytania: około 2 minut
0

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas swojego wystąpienia na Welconomy Forum w Toruniu zwrócił uwagę, że już teraz rolnicy odczuwają skutki suszy. Problemy te będą miały znaczący wpływ na tegoroczne plony. jednym z ważniejszych wyzwań, przed którymi stoi UE, jest konieczność obniżenia cen energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową Siekierski został zapytany o możliwe skutki suchej zimy i niedostatecznych opadów śniegu. Minister przyznał, że rolnicy już teraz skarżą się na brak wody w glebie.

– Już w tej chwili rolnicy mówią, że mamy suszę w polskim rolnictwie, co wpływa na plony, na wydajność, a także zabezpieczenie pasz dla produkcji zwierzęcej. To wielkie wyzwanie – szczególnie na ziemi kujawsko-pomorskiej, w Wielkopolsce, czyli w tych częściach Polski, gdzie rolnictwo jest wysokoprodukcyjne – zaznaczył Siekierski.

Brak dostatecznych opadów może prowadzić do poważnych strat w rolnictwie, zarówno w uprawach roślin, jak i w hodowli zwierząt, która w dużej mierze zależy od dostępności pasz. Susza w tych regionach może mieć także wpływ na całą krajową produkcję żywności.

Wzrost cen energii a konkurencyjność rolnictwa

Minister wskazał, że jednym z kluczowych problemów, z jakimi boryka się polskie rolnictwo, jest rosnący koszt energii.

– To ma wpływ na warunki życia rodzin, ale także obniżenie konkurencyjności gospodarek europejskich na tle świata, a także na obniżenie konkurencyjności europejskiego rolnictwa – podkreślił minister.

Droga energia nie tylko podnosi koszty produkcji rolnej, ale także wpływa na ceny żywności, co ostatecznie dotyka konsumentów. Siekierski zaznaczył, że konieczne jest podjęcie działań mających na celu stabilizację cen energii w Europie.

Zmiany klimatyczne a przyszłość rolnictwa

Minister rolnictwa zwrócił również uwagę na problem zmian klimatycznych, które coraz bardziej wpływają na rolnictwo. Podkreślił, że walka ze zmianami klimatu jest niezwykle istotna, jednak narzędzia stosowane w tym celu powinny być odpowiednio kalkulowane, aby nie generowały nadmiernych kosztów dla obywateli i przedsiębiorców.

– Zmiany klimatyczne przekładają się na ogromne zagrożenia, m.in. dotyczące braku wody. To woda będzie w przyszłości głównym czynnikiem, który będzie wpływał na rozwój. +Zielony Ład+ musi jednak ulec zmianie. Nie może być bowiem tak, że przeciwdziałanie zmianom klimatu tak mocno odbija się na cenach energii – ocenił minister Siekierski.

Podkreślił, że polityka klimatyczna UE powinna uwzględniać realia gospodarcze i nie obciążać nadmiernie rolników, którzy już teraz borykają się z wieloma problemami.

Obecna sytuacja w rolnictwie jest pełna wyzwań. Susza stanowi poważne zagrożenie dla tegorocznych plonów i hodowli zwierząt, a wysokie ceny energii osłabiają konkurencyjność europejskich gospodarstw rolnych. Minister Siekierski podkreśla konieczność dostosowania polityki klimatycznej do warunków ekonomicznych, aby nie obciążała ona nadmiernie producentów rolnych i konsumentów.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025