W weekend całą Polskę obiegła informacja z 50-tysięcznych Skierniewic, gdzie zabrakło wody w kranach. Przyczyną było zwiększone dwukrotnie zużycie, charakterystyczne dla upalnych dni.
Wykorzystywanie wody przez działkowców i rolników do napełniania basenów i podlewania trawników doprowadziło do sytuacji, że wyczerpały się zapasy wody w ośmiu zbiornikach.
Studnie nie nadążają
Przedsiębiorstwo wod-kan ze Skierniewic pobiera wodę z ujęć głębinowych. W mieście jest dziś osiem studni, łącznie dają one 400 metrów sześciennych wody na godzinę. Do końca lipca ma być oddana dziewiąta studnia, która będzie oddawać 200 metrów sześciennych wody na godzinę. W planach jest też budowa dziesiątej studni, ale i oczyszczenie istniejących, co zwiększy ich wydajność, mówi prezes skierniewickich wodociągów, Jacek Pełka.
Apele o zmniejszone zużycie lub nawet zakazy używania wody do innych celów niż sanitarno-bytowe wystosowali już w ubiegłym tygodniu m.in. włodarze Dobroszyc i Chojnowa w dolnośląskiem. Podobne sytuacje wystąpiły w wielkopolskich gminach: Dopiewo, Wschowa i Przemęt, a także w mazowieckiej Małej Wsi.
Tymczasem upały nie ustępują, można więc bez ryzyka przewidzieć, że problem będzie narastał. To efekt zmian klimatu i zaniedbanej w Polsce polityki retencji wody w miastach, wykorzystywania wody deszczowej, a także złego planowania urbanistycznego, które powoduje ubywanie wód powierzchniowych i tworzenie się tzw. miejskich wysp ciepła.
Plan przeciwdziałania skutkom suszy
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pracuje nad planem minimalizowania i przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy. Kompleksowy projekt zostanie szeroko omówiony na kongresie Envicon Water 2019 w dniach 17-18 czerwca w Warszawie.
Plan przeciwdziałania skutkom suszy PPSS wraz z planami: gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz utrzymania wód, ma przyczynić się do poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce. Celem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wód o co najmniej dobrej jakości dla społeczeństwa, środowiska oraz wszystkich działów gospodarki narodowej. W ramach PPSS jest dokonywana identyfikacja i hierarchizacja obszarów zagrożonych wystąpieniem zjawiska suszy na poszczególnych obszarach dorzeczy oraz ocena potrzeb w zakresie ochrony przed suszą. Powstaje również zestaw działań mający na celu ograniczanie i łagodzenie skutków oddziaływania suszy na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę.
Plan, który ma być wykonany do końca przyszłego roku będzie zawierał: analizę możliwości powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych, propozycje budowy lub przebudowy urządzeń wodnych, propozycje niezbędnych zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych oraz zmian naturalnej i sztucznej retencji, katalog działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy.
Jego częścią jest także kampania informacyjna oraz konferencje, jakie odbywają się w całym kraju od wiosny.
Komentarze (0)