1 / 7

Białystok przywdział świąteczne szaty. W ubiegłą sobotę rozpoczął się bożonarodzeniowy jarmark, a w niedzielę miasto odwiedził Mikołaj z Laponii, który wraz z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim włączył światełka na choince na Rynku Kościuszki. Centrum Białegostoku rozbłysło odświętnymi iluminacjami.

Jarmark świąteczny przed Ratuszem można odwiedzać do 22 grudnia. Otwarty jest codziennie od godz. 12.00 do 20.00. Na straganach nie brakuje specjałów kuchni regionalnej, bożonarodzeniowych ozdób, upominków do świątecznej paczki.

Świąteczna oprawa

Jarmarkowi towarzyszy świąteczna oprawa – girlandy świetlne rozwieszone nad udekorowanymi straganami, 30 żywych, przystrojonych choinek. Główną atrakcją jarmarku, na placu między Ratuszem a zachodnią pierzeją Rynku, jest karuzela wenecka. Można też zrobić pamiątkowe zdjęcie w specjalnej ramce – fotograficznej kartce świątecznej. Przed straganami stoi widowiskowa brama LED w kształcie gwiazdy, która stanowi wejście na jarmark.

W niedzielne popołudnie i wieczór w centrum Białegostoku można było spotkać Mikołaja na przejażdżce karocą, podczas której pozdrawiał białostoczan i podziwiał świąteczne iluminacje uliczne. Wcześniej prezydent Tadeusz Truskolaski i Mikołaj włączyli światełka na miejskiej choince. W tym samym czasie ulice w całym centrum rozbłysły świątecznymi dekoracjami. Na Rynku Kościuszki pojawiła się iluminacja w kształcie fontanny i podświetlany napis #Białystok, na ulicy Lipowej zawisły dekoracyjne przewieszki, na Placu im. Piłsudskiego stanęły figury stylizowane na postacie z epoki Izabeli i Jana Klemensa Branickich. Świąteczna atmosfera zawitała też na ulicę Kilińskiego, a to dzięki różnokolorowym lampkom rozwieszonym w poprzek ulicy.

Dekoracje 3D

Do najciekawszych atrakcji, szczególnie dla najmłodszych białostoczan, należą przestrzenne dekoracje 3D. Na Rynku Kościuszki znajdują się dwie z nich – “Bombka z tunelem do przechodzenia” i “Prezent z tunelem do przechodzenia”. Natomiast przy ulicy Lipowej zamontowana została konstrukcja przedstawiająca “Sanie Mikołaja ciągnięte przez renifery”. A na dziedzińcu Pałacu Branickich stanęła karoca z ciągnącymi ją końmi.

Warto wybrać się na spacer, aby poczuć niepowtarzalny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej

Skomentuj