1 / 56

Tuż przy ratuszu, na deptaku lub w miejskim parku, przyozdobione tysiącem światełek, i bombek, naturalne lub sztuczne, a nawet nietypowe, wykonane z butelek PET – w każdym polskim mieście stoi już choinka. Gdzie jest najładniejsza? Zobacz zdjęcia i oddaj swój głos.

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego zostało przygotowane zestawienie polskich miast, które nadesłały zdjęcia przyozdobionych świątecznym drzewkiem rynków lub centralnych ulic czy placów. Które miasto ma najpiękniejszą choinkę? Zapraszamy do głosowania!

Głosowanie trwa do 3 stycznia 2018 r.

[poll id=”43″]

Zimowo, bajecznie i świątecznie

Białystok zdobią trzy duże świerki. Jedną choinkę można zobaczyć na Rynku Kościuszki, drugą na Placu Uniwersyteckim, trzecią – przy Pałacyku Gościnnym (ul. J. Kilińskiego). Drzewka są udekorowane sznurami lampek ledowych w kolorze białym. Z kolei spiralna choinka, którą mieszkańcy Białegostoku wybrali w ubiegłorocznym głosowaniu, została ustawiona na rondzie Lussy.

Z kolei Choinka w Bielsku-Białej stoi na placu Bolesława Chrobrego. Ma ona ponad 15 m wysokości i jest największą świąteczną choinką w mieście. Cała jej dekoracja bazuje na energooszczędnym oświetleniu LED, w którym  wykorzystano różne barwy światła: białą ciepłą, białą zimną, zieloną i czerwoną.

Dzięki lampkom z efektem zimnego błysku, choinka jeszcze bardziej przyciąga uwagę. Tak zwane dekory, które znajdują się na choince to między innymi: gwiazdy pięcioramienne i ośmioramienne, serduszka 2D, kule 3D wykonane z maty metalizowanej imitujące bombki, bombki w różnej kolorystyce – odporne na warunki atmosferyczne.

Na choince znalazły się także dwa dodatkowe elementy – złota i srebrna girlanda,  które zamontowane równolegle do siebie tworzą efekt spirali. Na girlandach zastosowano prawie 16 tys. punktów świetlnych.

Eko-choinka z butelek PET

Podświetlona oraz udekorowana ozdobami 7-metrowa „choinka” z butelek PET, w sposób ekologiczny zainauguruje święta w samym centrum Bydgoszczy. Inicjatorem akcji jest bydgoska spółka ProNatura, która jak co roku chce przywitać mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko, właśnie tym miłym, świątecznym akcentem! W ubiegłym roku eko-choinka ProNatury cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz prezentowała się okazale na tle innych, miejskich ozdób świątecznych.

Nadzór nad realizacją projektu sprawował Marek Iwiński, plastyk miejski. Tym samym eko-choinka ProNatury kolejny raz znalazła się w pakiecie ozdób świątecznych miasta Bydgoszczy, przypominając jednocześnie o ekologicznym przesłaniu i haśle „Z myślą o ekologii”. – Jako promotorzy ekologii, idei recyklingu oraz kreatywności chcemy szczególnie zaakcentować możliwości powtórnego użycia surowców, w tym przypadku ponad 1200 butelek PET  – mówi Konrad Mikołajski, prezes zarządu ProNatury.

Efektownie ubrane

W Częstochowie tegoroczne zimowe dekoracje świetlne rozbłysły 3 grudnia na placu Biegańskiego. Podczas imprezy „Świąteczna Częstochowa”, prezentacji świątecznych dekoracji towarzyszyły występy artystyczne, animacje dla dzieci, fotobudka, malowanie twarzy i jarmark produktów regionalnych. Uroczystego włączenia miejskiej iluminacji dokonał Święty Mikołaj wraz z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem i jego zastępcą Jarosławem Marszałkiem. Na tegoroczne świąteczne ozdoby na placu Biegańskiego, oprócz tradycyjnej choinki, składają się rozświetlone: szopka, bombka, gwiazda i świecące logo miasta. W Częstochowie stanęły również dwie inne choinki: na pl. Orląt Lwowskich na Rakowie oraz na Starym Rynku. 4 grudnia odbyły się imprezy, podczas których udekorowano oba drzewka.

Również w  Gorzowie Wlkp. rozbłysły już  świąteczne dekoracje. Poza choinką można spotkać wielkiego Mikołaja i olbrzymie paczki prezentów. Za wynajęcie ozdób magistrat zapłaci ponad 200 tys. zł.

Kieleckie drzewko na Rynku to 15 metrowa sztuczna choinka z ozdobami LED. Druga choinka, nieco mniejsza, w kształcie stożka świetlnego stoi na Placu Artystów, a na pierwszym planie znajduje się iluminacja wodotrysków. Magia świąt roztacza się też w Kołobrzegu. Wszystko za sprawą jarmarku bożonarodzeniowego usytuowanego wokół ratusza. Świąteczny kiermasz potrwa do 31 grudnia i nie zabraknie na nim prac rękodzielniczych, ozdób świątecznych czy też słodkości. Jak co roku miasto zdobią iluminacje świąteczne, a ich zwieńczeniem jest choinka umiejscowiona na kołobrzeskim rynku. W ubiegłym roku przeprowadzony został przetarg „Dostawa, montaż, serwis i demontaż dekoracji świątecznych dla Gminy Miasto Kołobrzeg w latach 2016-19”. Wartość zadania 596 139 zł. Choinka sztuczna w kształcie stożka o wysokości 10 m. Dominujący kolor zimny biały z dodatkiem kolorów. Miasto ozdobią także dekoracje  2D, przestrzenne 3D oraz tzw. przewieszki linowe na głównych ulicach.

Magicznie i nastrojowo

Ma 38 lat i 18 metrów wysokości. Jodła z Nadleśnictwa Nawojowa jest w tym roku głównym motywem dekoracyjnym Krakowa w okresie świątecznym i noworocznym. Drzewko świąteczne stanęło na Rynku Głównym przed Bazyliką Mariacką na Drodze Królewskiej. Jodła została ozdobiona czterdziestoma tysiącami światełek, blisko setką baniek i gwiazdek, kokardami (24 sztuki) cukierkami i girlandami. Dekoracja świąteczna nawiązuje do wzorów w stylu vintage, inspirowanych sztuką oraz rzemiosłem artystycznym znanym z pałaców i mieszczańskich komnat okresu krakowskiego Belle Epoque. Wszystkie motywy dekoracyjne nawiązują do ozdób i bibelotów, które tworzyły krakowskie dekoracje świąteczne pod koniec XIX w. i na początku XX w. Dla zachowania jednolitego wizerunku wszystkich dekoracji wprowadzono dwubarwną kolorystykę, biało-srebrzystą, z kolorem wiodącym granatu, podkreślającą zimowy nastrój i tworzącą klimat śnieżnych świąt.

Z kolei w Legnicy główna choinka znajduje się w sercu miasta, czyli na legnickim Rynku. Przyozdobiona jest ona bombkami oraz pięknymi, wielkimi kwiatami.

Czytaj więcej

21 Komentarze

  1. Pięknie udekorowano miasto Włocławek , bylam tam, do tego pięknie oświetlona trasa z rynku az do wisły a wygląda jak
    w Paryżu na pola ch elizejskich.
    Do tego dodam informację że tam wszyscy po 60 roku zycia jeżdża komunikacją miejską za darmo oraz dzieci wszystkie. Szkoda że u nas w Gorzowie tego nie ma. Mniej aut pomyka po mieście bo przesiadając się nie potrzeba
    żadnych biletow kupować.

Skomentuj