1 / 56

Tuż przy ratuszu, na deptaku lub w miejskim parku, przyozdobione tysiącem światełek, i bombek, naturalne lub sztuczne, a nawet nietypowe, wykonane z butelek PET – w każdym polskim mieście stoi już choinka. Gdzie jest najładniejsza? Zobacz zdjęcia i oddaj swój głos.

Świąteczne iluminacje są też w Lublinie. Tradycyjnie, jak co roku przed lubelskim Ratuszem ustawiona została choinka miejska, a na latarniach wzdłuż deptaka zaświeciły się iluminacje świąteczne. Na Starym Mieście i na placu Łokietka (również przez ratuszem) zobaczyć można figury aniołów oraz sanie świąteczne. Tegoroczną nowością i niespodzianką dla mieszkańców z okazji Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich jest druga miejska choinka na zrewitalizowanym w tym roku Placu Litewskim oraz gwiazdy świąteczne wraz z lampionami – kometami, które zawisły na latarniach uliczek Starego Miasta i Placu Litewskiego.

Przepis na świąteczną atmosferę

Połyskujący baldachim z sopli i prószącego delikatnym światłem śniegu oraz jasne ośmioramienne gwiazdy – od 1 grudnia ulica Piotrkowska w Łodzi zamieniła się w rozświetlony szlak, idealny dla zimowych spacerów. Zmieniła się też lokalizacja miejskiej choinki – tym razem, w otoczeniu prezentów, stoi w pasażu Schillera.

Przepis na świąteczną atmosferę? 360 tys. lampek eko-LED, mierzący ponad 2 kilometry baldachim rozciągnięty między placem Wolności a al. Mickiewicza i 81 ogromnych gwiazd, imponujący fotel świętego Mikołaja, gigantyczne bombki z siedziskiem i pięciometrową bramę świetlną w kształcie gwiazdy.

Choinkę podziwiać można przy pl. Wolności. Wysoka na ponad 20 metrów choinka ma 120 gałęzi, udekorowanych z wykorzystaniem 16 tys. punktów świetlnych, 45 ażurowych kul o średnicy 60 i 80 cm oraz 1,2 tys. bombek w kolorystyce logo Łodzi. U podnóża choinki leżą wielobarwnie rozświetlone, ogromne prezenty. Koszt iluminacji to niecałe 800 tys. zł – składa się na nią nie tylko dostarczenie iluminacji, ale też montaż i serwisowanie wszystkich elementów blisko 180 dekoracji.

Przed katedrą – postaci dawnych władców Polski, na placu Mickiewicza – figura świętego Marcina, a  przed Ratuszem – dziesięciometrowa choinka w kolorach srebra i czerwieni. To wszystko rozbłysło tysiącami świątecznych świateł podczas inauguracji Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku. Poznańska choinka w tym roku przyozdobiona została czerwono-srebrnymi ozdobami

Z kolei w Przemyślu choinka tradycyjnie jest ustawiona na pochyłym Rynku. W tym roku udekorowana została jedynie elementami świetlnymi (sznury, sopelki itp.) o zimnej, białej barwie. I jak co roku jej oświetlenie zostało uruchomione podczas Wielkiej Parady Mikołajowej.

Rozświetlone place i ulice

W Olsztynie mieszkańców cieszy widok trzech choinek ustawionych przez miasto. Oczywiście tą najważniejszą jest drzewko, które tradycyjnie zlokalizowane jest przed ratuszem. Mieszkańcy często podkreślają, że zależy im na tradycyjnej choince. Dlatego w tym roku zostało przyozdobione jak wielu olsztyńskich domach – prostymi lampkami i bombkami.

Oryginalne jest jednak otoczenie drzewka. To m.in. świecący się napis Olsztyn z charakterystycznym listkiem będącym elementem logo miasta oraz specjalny świecący się fotel, na którym można usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowo przy ratuszowej choince są ustawione rozświetlone, duże prezenty.

Odświętnie przystrojone miasto, choinki w przestrzeni miasta, ozdoby, girlandy i kurtyny świetlne – to znak, że nadchodzą święta Bożego Narodzenia. W Sopocie są bajkowo pięknie.

Podobnie jak w minionym roku iluminacja Sopotu obejmuje kurtyny świetlne na Al. Niepodległości, girlandy świetlne na ul. Kościuszki, dekoracje na latarniach na ul. Boh. Monte Cassino oraz na Placu Przyjaciół Sopotu. Plac Przyjaciół Sopotu ozdabia już centralna świetlna choinka, świetlny prezent i bombka. Przed kościołem świętego Jerzego prócz żywej choinki, ustawiony został świetlny Anioł. Łączny koszt modernizacji, montażu i demontażu oświetlenia to  95.703,85 zł. W ubiegłym roku zostały zakupione sznury świetlne LED na 3 żywe choinki (przy Urzędzie, przy kościele św. Jerzego i przy ZDIZ) – koszt to 36 tys. zł.

Wymiana uszkodzonych elementów całej iluminacji w Sopocie  30.750 zł brutto.

W tym roku zostały zakupione nowe dekoracje: dodatkowe sznury świetlne (kule LED) na 3 żywe choinki, nastrojowe dekoracje LED 3D w formie kul świątecznych z gwiazdkami, które zostały ustawione w Parku Herbstów  oraz przed Urzędem Miasta, nowe dekoracje na latarniach na ul. Boh. Monte Cassino oraz świetlną fontannę, która stanie na Placu nieopodal choinki. Koszt nowego oświetlenia wraz  z montażem i demontażem to ok. 174 tys. zł: dekoracje choinek i kule LED, fontanna i nowe dekoracje na latarniach na ul. Boh. Monte Cassino.

Z kolei zakopiańska choinka, udekorowana została 10 tysiącami lampek LED w różnych kolorach i znajduje się w górnej części ul. Krupówki przy tzw. oczku wodnym. Jest miejscem spotkań zakopiańczyków i turystów i wdzięcznym tłem wielu fotografii – świątecznych pamiątek z Zakopanego.

 

Czytaj więcej

21 Komentarze

  1. Pięknie udekorowano miasto Włocławek , bylam tam, do tego pięknie oświetlona trasa z rynku az do wisły a wygląda jak
    w Paryżu na pola ch elizejskich.
    Do tego dodam informację że tam wszyscy po 60 roku zycia jeżdża komunikacją miejską za darmo oraz dzieci wszystkie. Szkoda że u nas w Gorzowie tego nie ma. Mniej aut pomyka po mieście bo przesiadając się nie potrzeba
    żadnych biletow kupować.

Skomentuj