1 / 49

Jakiego rodzaju i ile świątecznych dekoracji pojawi się tej zimy w polskich miastach? Który samorząd najpiękniej przyozdobił swoją starówkę? Zobacz zdjęcia zamieszczone w naszej galerii i zagłosuj na najefektowniejsze ozdoby świąteczne!

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy zestawienie polskich miast, które nadesłały zdjęcia świątecznie przyozdobionych rynków lub centralnych ulic czy placów. Choinki, lodowe sople, kurtyny świetlne, mikołaje, LED-owe fontanny, lśniące gwiazdki, aniołki itd. – samorządy prześcigają się, by oczarować swoich mieszkańców niepowtarzalnymi świątecznymi dekoracjami. Które z nich stworzyło najpiękniejszy magiczny klimat? Wybierz świąteczną stolicę Polski!

Głosowanie trwa do 5 stycznia, do godziny 12:00. Nagrodą w naszym plebiscycie dla zwycięskiego urzędu miasta jest półroczna prenumerata “Przeglądu Komunalnego”. 

[poll id=”34″]

Elbląg już gotowy na święta

Świąteczne dekoracje rozbłysły już na elbląskiej starówce oraz na głównych ulicach miasta. Na Starym Mieście świetlnymi dekoracjami ozdobione zostały ulice: Stary Rynek, Świętego Ducha, Wigilijna. Przed elbląską Katedrą tradycyjnie rozbłysła choinka, która ma kształt stożka (konstrukcja stalowa) o wysokości 10 m. Konstrukcja pokryta jest ponad 27 tys. tipsów z igliwiem w kolorze zielonym. Udekorowana jest 200 bombkami o średnicy 10 i 12 cm. Wieczorem drzewko oświetlone jest 5600 punktami świetlnych LED, 80 żarówkami LED typu “STAR FLASH”, 26 elementami dekoracyjnymi LED “Śnieżynki” o średnicy 70 cm, a także gwiazdą o wysokości 50 cm na czubku konstrukcji. Dodatkowo w okresie świątecznym na elbląskiej starówce tradycyjnie już zostanie zamontowana szopka bożonarodzeniowa. Świąteczny nastrój poczuć można również na głównych elbląskich ulicach. W tym roku miasto dokupiło 28 dodatkowych sztuk świecących ozdób, które zamontowano na trakcji tramwajowej. Świąteczne drzewa przyozdobiły oprócz ul. Stary Rynek także Plac Jagiellończyka i Plac Dworcowy. Za świąteczne dekoracje odpowiedzialna jest gmina miasto Elbląg.

2-6

Świąteczne iluminacje rozbłysły w Gdyni

W Gdyni świąteczne iluminacje rozbłysły od 6 grudnia. Motywem przewodnim iluminacji są jak co roku gdyńskie żagle i akcenty związane z morzem. Koszt świątecznego przybrania Gdyni w tym roku to ponad 400 tys. zł. Składa się na to: zakup i montaż nowych elementów świątecznego wystroju, koszt energii elektrycznej, a także montaż i demontaż dotychczasowych iluminacji. Wśród nowości pojawiła się dekoracja w formie rozświetlonej kuli – w tym roku Plastyk Miejski zaprojektował nową formę tej iluminacji. Z kolei żagle i świąteczne światełka oświetlą główne ulice miasta. Plac Kaszubski przykryje świetlista kurtyna, a na skwerze Kościuszki iluminacja ozdobi fontannę i drzewa. Ozdoby witać będą także osoby odwiedzające magistrat przy al. Marsz. Piłsudskiego. Przepięknie przybrany będzie Plac Grunwaldzki – podświetlona zostanie muszla koncertowa i drzewa. Pojawią się też piękne świetlne ozdoby, m.in. żagle, łódki, łabędzie, foczki i rybki kształtem przypominające origami. Dopełnieniem będzie piękna 18,5 metrowa choinka, która stanie przy Urzędzie Miasta, tym razem w nowej świątecznej szacie. Druga, mniejsza, tradycyjnie już, stanie na Placu Kaszubskim.

iluminacje-2015-17

Gliwice stroją się na Święta

Do najbardziej ulubionych przez gliwiczan ozdób świątecznych należy rozświetlona 15 tys. lampek gigantyczna bombka przy urzędzie miasta. Ponadto dużą atrakcją jest też błyszcząca, 20-metrowa choinka przy ul. Dworcowej oraz fontanna światła na pl. Piłsudskiego. O atrakcje zadbał Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz Miejski Zarząd Usług Komunalnych. W oczekiwaniu na gwiazdkę zmienia się też gliwicki rynek. Główny plac miejski staje się świątecznym jarmarkiem, a obok ratusza pojawia się szopka, którą wspólnie przygotowują Miasto Gliwice, Fundacja Radan oraz Fundacja Silesia Pro Europa działająca przy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 23 grudnia.

3-gliwice_swiatecznie_foto_michal_buksa_8790

Czytaj więcej