Mimo postępującej zapaści, w jakiej znajduje się od lat polskie planowanie przestrzenne oraz braku wyczekiwanych rozwiązań systemowych w tym zakresie, część włodarzy miast prowadzi mądrą i odpowiedzialną gospodarkę przestrzenną.
W ostatniej edycji konkursu na liderów zrównoważonego gospodarowania przestrzenią, organizowanego przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, kapituła szczególną uwagę przywiązywała do oceny sposobu gospodarowania przestrzenią poprzez ustalone kryteria: realizowanej wizji rozwoju przestrzennego miasta; partycypacji; oszczędnego gospodarowania przestrzenią jako zasobem nieodnawialnym; ochrony i wykorzystania zabytkowych fragmentów miasta i rewitalizacji.
Kapituła konkursu zdecydowała ostatecznie, że tytuł lidera trzeciej edycji konkursu w roku 2019 otrzymają:
- w kategorii miast wojewódzkich – Gdańsk;
- w kategorii miast na prawach powiatu (z wyłączeniem miast wojewódzkich) – Gliwice;
- w kategorii miast powiatowych – Świdnica;
- w kategorii pozostałych miast – Radzionków i Stary Sącz.
Organizatorom konkursu zależy na wzmocnieniu profesjonalizmu i podnoszeniu kompetencji administracji w zakresie zarządzania przestrzenią miast, a także na kreowaniu pozytywnego wizerunku władz samorządowych. Podkreślają, iż “tegoroczna edycja konkursu pokazała, że mimo postępującej zapaści, w jakiej znajduje się od lat polskie planowanie przestrzenne oraz braku wyczekiwanych rozwiązań systemowych w tym zakresie, część włodarzy miast prowadzi mądrą i odpowiedzialną gospodarkę przestrzenną.”
Laureatów uhonorowano podczas Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach.
piotr
Komentarz #30587 dodany 2019-11-19 08:47:58
A czy organizatorzy konkursu byli w Gliwicach? 1. Tkanka miejska przecięta na pół prze drogową trasą średnicową. W miejscu nad tunelem plac zagospodarowany byle jaką trawą i drzewami w doniczkach które usychają. 2. Plac Piastów to antywizytówka miasta. 3. Wycinka drzew bez nasadzeń w centrum miasta. 4. Zaniedbana zieleń przyuliczna.